Vybavení na cesty, bez kterého už nevyrazím do světa!

Vybavení na cesty a cestování pohodlně je téma na dlouhé večery. Za několik let na cestách jsem se naučil minimalismu a postupem času si na základě zkušeností a omylů sám vyhodnotil, které vybavení skutečně potřebuju mít s sebou v batohu aby cestování bylo příjemnější a efektivnější. Jeden moudrý člověk kdysi pravil ,,nejsem natolik bohatý, abych si kupoval levné věci„. Je vybavení, na kterém se skutečně nevyplatí šetřit. V tomhle článku Vám poodhalím základní seznam svého vybavení, které sám vozím na cesty.

Cestování a Já

V druhé polovině roku 2016 jsem jako cestovatelský zelenáč vyrazil na druhou stranu zeměkoule. Na zádech jsem si vezl 100 litrový nesmysl. Netrvalo dlouho abych si sám přišel na to, že čím méně věcí na zádech budu mít, tím svobodnější člověk budu a cestování si více užiju. Při vzniku tohoto článku se blížíme létu 2021 a můj životní styl baťůžkáře stále trvá. Troufám si říct, že za těch pár let na cestách už vím co skutečně na zádech ocením a právem si nosím.

Následující seznam rozdělím do pěti základních kategorií. 

1. Vybavení na cesty: Foto a video technika

Přestože fotografie a video je nedílnou součástí cestování, tak nemusí být vždy pravidlem, že všichni cestovatelé objevují svět s fotobatohem stejně jako já. Proto si dovolím tuhle kategorii přeskočit nebo odkázat na článek kde se zaměřuji přímo na svou techniku. Přečíst si ho můžete zde.

čím fotím a točím


Chystáte se na cestu?

Nezapomeňte využít mou 50% slevu na cestovní pojištění! Více informací zjistíte kliknutím ZDE

2. Vybavení na cesty: Kempování a spaní venku

Není tomu tak dávno kdy jsem propadl vášni pro vícedenní turistiku. V březnu 2021 jsem přecházel pěšky Tenerife a následující měsíc Madeiru. Jednalo se o mou vůbec první zkušenost s vícedenním trekováním. Stačilo málo a vím, že tenhle způsob cestování budu praktikovat i nadále. 

V rámci trekování je nízká váha batohu důležitější než kdekoliv jinde. Za nejdůležitejší investici považuji tedy tzv. velkou trojku do které patří batoh, stan a spacák. Většinou jsou tyhle tři kousky tím nejtěžším vybavením na cestách.

S tímhle momentálně chodím já (nadpisy a obrázky jsou proklikové odkazy přímo do obchodu):

Poznámka : Batohy zde budou působit lehce chaoticky, ale vše podle druhu použití vysvětlím!

Batoh Osprey Exos 48 litrů (hlavní batoh)

Tento batoh je zlatou střední cestou když se jedná jak o dlouhodobé cestování tak i třeba jednodenní výlety. Ano, na jednodenní cesty je to lehce ,,overkill“, ale když nemám nic jiného po ruce, tak si poradím i s tímhle. Batoh Osprey Exos 48 jsem si pořídil jako menší variantu mého starého, často zbytečně velkého ,,stěhováka“.

Předtím, než jsem si pořídil tento batoh, jsem strávil několik dnů pročítáním a sledováním různých videí a recenzí. Nakonec se mi ze všech adeptů zalíbil nejvíc. Právě s tímto batohem na zádech jsem přešel pěšky Tenerife společně s Madeirou a je momentálně oblíbenou součástí mého vybavení.


Batoh Osprey Aether 70 litrů (stěhovák)

S tímto batohem jsem absolvoval celou cestu kolem světa. Zpočátku byl po okraj plný potřebných i zbytečných věcí. Časem jsem ho vyprazdňoval až v něm nakonec zůstalo místo i pro můj fotobatoh. Není nic příjemnějšího než podnikat dlouhé přesuny pouze s jedním batohem na zádech. Díky Osprey Aether 70 jsem mohl mít dva v jednom. Nyní si však nevím rady co s ním bude dále. Do doby než se rozmyslím bude stále součástí mého vybavení na cesty.

Osprey Aether AG 70


Stan MSR Hubba Hubba NX

Stanů mi pod rukama prošlo už trochu více. Ve všech případech se jednalo o těžký a objemný ,,krám“. Letos jsem se rozhodl jednou provždy tento problém vyřešit a pořídit si kvalitní a ultralehký stan zároveň. Stan Hubba Hubba NX je sice pro dvě osoby, ale i přesto váží často méně než kdejaký stan pro jednoho. Se svou váhou 1,7kg disponuje velice nízkou hmotností a vysokou kvalitou zpracování zároveň. A upřímně jsem byl za ten vnitřní prostor navíc nejednou velice vděčný.


Spacák Cumulus Lite Line 400

Ne jinak jako u stanů tomu bylo i u spacáků. Obávám se, že za všechny ty obyčejné, syntetické, objemné a těžké spacáky jsem ve finále zaplatil více než za tento péřový spacák. Se svou hřejivostí se v něm pohodlně vyspím i při teplotách okolo nuly. Spacák Cumulus Lite Line 400 svou váhou zároveň nepřesahuje ani 800 gramů a svými parametry patří na trhu v poměru cena/výkon mezi špičky.


Karimatka Klymit Static V2

Má předchozí zkušenost s nafukovačkou nebyla příliš dobrá a proto jsem se dalším nafukovacím karimatkám vyhýbal obloukem. Nakonec jsem se přece jenom nechal překecat k nafukovací karimatce Klymit Static V2 kvůli své váhy, velikosti a sbalitelnosti. Zatím se jí daří vyvracet mé skeptické mínění o nafukovačkách. Ve sbaleném stavu je lehce větší než půllitrová plechovka piva a neváží ani půl kila.

Pokud se rozhodnete jít do stejné jako já tak mám pro vás dvě doporučení. Kupte si karimatku o velikost menší. Bude lehčí, levnější a hlavu si podložíte polštářkem, nebo oblečením. V rámci spaní pod širákem také doporučuji podkládat karimatku Tyvekem.


Sea To Summit nepromokavá vložka do batohu

Občas vás může zastihnout s prominutím takový chcanec, že ani pončo a pláštěnka na batohu nepomůžou. Zejména péřový spacák, bundu a teplé oblečení si chcete udržet za každou cenu suché. Právě jsem vám vyjmenoval co v tomhle padesáti litrovém vaku nosím na dně svého batohu když trajdám po horách. Z vaku se dá zmačkáním jednoduše vypustit přebytečný vzduch a navíc je fajn mít vybavení v batohu zorganizované. Elektroniku mám v dalším samostatném vaku.


3. Vybavení na cesty: Vaření

Vodní filtr Sawyer Sqeeze

Tenhle vodní filtr je naprostá nezbytnost! Svou životností 3 milióny litrů se bude jednat pravděpodobně o jednorázovou investici na celý život a s efektivitou 99,9% přefiltruje jakýkoliv sladkovodní zdroj na bezpečně pitnou vodu. Tento filtr používám neustále a nemůžu si jej vynachválit. Svým závitem sedí na klasickou PET láhev a díky tomuto filtru nemusím s sebou tahat zbytečně velkou zásobu vody. Ve většině případů stačí malá litrová láhev a jistota, že cestou narazím na nějakou říčku nebo jakýkoliv jiný sladkovodní zdroj.

Před tímto filtrem jsem vlastnil i jeho předchůdce Sawyer Mini. Přežil jsem na něm 4 měsíce v JV Asii kde pitná voda neteče vůbec nikde. Všechny filtry Sawyer fungují stejně. Liší se pouze rychlostí průtoku. Filtrování vody přes Sawyer Mini byla starost kdežto Sawyer Squeeze je radost. Rozhodně doporučuji si připlatit.

Vařič VAR

Jednoduchý a spolehlivý vařič VAR je dílem zlatých českých ručiček. Tento vařič mám od první chvíle co cestuji a zatím jsem neměl důvod měnit. Má neskutečný výkon, je lehký, skladný, nestojí majlant a prostě mě baví. Chvíli jsem si zahrával s myšlenkou, že bych zainvestoval do některých z varných systémů typu Jetboil, ale zatím to prostě nepotřebuji.


Kotlík TOAKS titanium 1100ml

Titanový kotlík Toaks titanium 1100ml patří sice mezi ty dražší varianty, avšak jeho váha je neuvěřitelná. Jednoduše se dovnitř vleze plynová kartuše o velikosti až 450 gramů a dá se tak skladovat dva v jednom což neplatí u většiny klasických ešusů. Titan nepatří mezi lídry ve vodivosti tepla avšak tloušťka stěn tenhle nedostatek spolehlivě vykompenzuje. Nicméně v návaznosti na tenkou tloušťku stěn musíte být při vaření opatrnější. Nejednou se mi podařilo v něm připálit jídlo..


Sea To Summit dlouhá lžíce

Nechystáte se náhodou někdo Madeiru? Navedl bych vás přesně do míst kde jsem tuhle lžíci nechal ležet na kameni. Ano, ztratil jsem ji, a ještě stále jsem se s tím nedokázal vypořádat. Taková malá blbost a já ji měl neskutečně rád. Nemám nůž ani příbor. Na cestách si vystačím pouze s dlouhou lžíci od Seat to Summit. Nejspíš mi nezbyde nic jiného než si koupit novou.


4. Vybavení na cesty: Oblečení

Tuhle kategorii jsem chtěl původně úplně vynechat, protože rozhodně nepatřím mezi módní nadšence. Navíc dost často nosím jeden kus oblečení i několik let (dokud slouží) případně nakupuji z druhé ruky. Mám v šatníku však pár kousků na které nedám dopustit a o ty se tady s vámi klidně podělím. Pokud nezmíním konkrétní produkt tak se alespoň pokusím přiblížit svou filozofii. 

Bežecké boty

Na běh, běžné nošení, turistiku nebo do města. Zkrátka jsem si zvykl na komfort v podobě lehkých a prodyšných bot, ve kterých si připadám jako v papučích. Dokonce ani v zimě nevedu zimní boty a vystačím si s obyčejnými teniskami. Avšak na zimu raději s nějakou membránou. Běžecké boty nejsou ovšem pro každého. Já si dopřávám pravidelnou fyzickou zátěž v podobě běhu nebo turistiky. Mé kotníky mám dostatečně zpevněné a zejména na horách nemusím řešit zbytečně těžké a pevné boty nad kotníky. Aktuálně nosím a MILUJI běžecké boty Inov-8 Trail Talon 290. Na běh a vícedenní turistiku vždy kupovat o číslo větší boty s širokou špičkou.


Ponožkoboty Skinners

Někteří z vás už tuší o čem tady bude řeč, protože je často zmiňuji u sebe na Instagramu a dokonce jsem k nim sepsal i samostatný článek tady na blogu. S českým výrobcem Skinners nemám nasmlouvanou žádnou spolupráci, ale je to přesně jeden z těch kousků výbavy, který rád a upřímně doporučím dále. Ponožkoboty Skinners jsou v podstatě ponožky s vylepšenou podrážkou, která zajišťuje chodidlům po dobu chůze bezpečí od pořezání. Jsou velmi lehké, skladné,  a zároveň odolné. Jedinou nevýhodou může být, že často vzbuzují pozornost na veřejnosti..


Sea to Summit Airlite Towel

Ne, tohle není žádný vtip, ale skutečně se jedná o můj ručník. Tohle byl vlastně jen takový experiment zda si skutečně s tímhle prckem vystačím. A světe div se.. tenhle super mini ručník patří mezi velice oblíbené kousky mé cestovatelské výbavy. Samozřejmě, že ho nepoužívám jako běžnou osušku pokud mám po ruce něco většího, ale v případě nouze skutečně dobře poslouží. Má skvělou savost a dá se jednoduše vykroutit. V průběhu dne ručník suším na karabině z výše uvedené lžíce připnuté zvenčí na batohu. V praxi to prostě vypadá tak, že se utírám dokud saje, vykroutím a pokračuji dále. Snad ještě více tento ručník ocením nad ránem kdy potřebuji setřít rosu ze svého stanu, který chci zabalit suchý do batohu. Nevěříte? Přesvědčte se sami 😀 

Ručník Sea to Summit Airlite je skutečně malinký a nezabírá žádné místo. Nosím ho neustále v batohu a jsem připraven na jakékoliv spontánní koupání. V případě nouze taky slouží i jako hadřík na objektivy.


Merino oblečení

Nebudu zde tvrdit, že mám pouze oblečení vyrobené z merino vlny, nicméně tento materiál patří mezi mé nejoblíbenější. Nevýhodou merino vlny je, že pomaleji schne a tenčí kousky oblečení nemusí disponovat zrovna vysokou odolností. Tohle všechno jsem stále ochotný přijmout když mám jistotu, že i po NĚKOLIKA TÝDNECH bez praní nebudu smrdět. Ano čtete správně. Vlna merino je prostě zázrak. Na cestách mám ve většině případů velice omezený přístup k pračkám. Merino je prostě záchrana. V chladnějších podmínkách ma navíc velice hřejivé vlastnosti a v létě umí naopak chladit. Merino termoprádlo využívám celoročně. Při psaní těchto řádků se sám sebe ptám proč ještě stále nemám vlastně žádné merino ponožky a spodní prádlo mezi svým vybavením na cesty?!

Rab Power Stretch rukavice

Tyhle rukavice mám teprve od uplynulé zimy. Normálně bych rukavice neřešil, ale vzhledem ke korona-situaci, kdy jsem neustále čekal až nám otevřou obchody, jsem si trochu vytrpěl s obyčejnými rukavicemi z Decathlonu. Nakonec jsem to nevydržel a pořídil si něco lepšího. V knize Nalehko jsem se nechal přesvědčit ke koupi těchto konkrétních Rab Power Stretch rukavic. Lehké, velmi hřejivé a kvalitní. Tak si říkám, že pošlu tip dále..

5. Vybavení na cesty: Elektronika

Elektronika je velké téma. Většinu své elektro výbavy mám už rozepsanou ve článku o foto technice tak to zde nebudu příliš natahovat. Zmíním jen těch pár kousků, které nesouvisí přímo s focením.

Nabíječka 3x USB

Věřím, že tady nebudu jediný kdo se někdy ocitl v místnosti kde byla pouze jedna zásuvka a potřeboval nabít více zařízení zároveň. Prodlužovačku s sebou rozhodně nevozím a kromě dronu mám možnost veškeré své elektro vybavení nabíjet pomocí USB. Místo klasické nabíječky s jedním USB jsem si proto pořídil novou s dalšíma dvěma výstupy navíc. Tohle je neskutečný ,,game changer“, který ušetří spoustu starostí nejednomu cestovateli. Rozhodně doporučuji objednat tuhle konkrétní nabíječku, která patří mezi mé oblíbené vybavení na cesty.

Holící strojek ROWETA

Tento konkrétní holící strojek ROWETA mám už několik let. Je malý, lehký a hlavně se dá nabíjet pomocí USB. K mému překvapení je i velice odolný. Nikdy jsem si nemyslel, že mám děravé ruce, ale zejména tento strojek mě už několikrát přesvědčil o opaku. Skončil už tolikrát na zemi a stále funguje jako nový. Má neuvěřitelnou výdrž baterie a v poměru cena/výkon jsem prostě nenašel nic lepšího. Pánové, můj tip máte.

rowenta

Hodinky Garmin Vivoactive 4

I přesto, že jsem se roky úspěšně vyhýbal chytrým hodinkám tak jsem si nakonec pořídil k Vánocům 2020 tyto hodinky Garmin Vivoactive 4. Nadchnul jsem se do běhu a chtěl jsem si měřit své výsledky. Na hodinky jsem si velice rychle zvyknul. V klidovém režimu vydrží zhruba 7-8 dnů bez nabíjení, které v případě potřeby zabírá odhadem jenom hodinu času. Kromě běhu si rád trasuji i turistiku. Navíc možnost vytvářet nebo se zapojovat do výzev pomocí aplikace Garmin je fakt velká motivace k pohybu. Hodinky mám primárně na sport. Veškerá oznámení a chytré funkce mám vypnuté. Jedinou funkci, kterou s radostí využívám je budík. Oproti uřvanému telefonu, který bych vždy nejraději prohodil oknem, mě budí něžná vibrace na zápěstí. Připodobnil bych to tahání z postele za ruku 😀 

Power banka

Power banka je na cestách prostě nezbytná nutnost. Na internetu jsem hledal tak, aby nebyla příliš objemná, zároveň měla slušnou kapacitu a cenově byla levná. Narazil jsem na Alza Power 10000 mAh fast charge. Chvíli jsem přemýšlel zda by nebylo lepší vzít rovnou dvojnásobnou kapacitu, ale ušetřených pár set gramů se zdálo výhodnější. Tuhle power banku používám denně a úplně v pohodě stačí. Nejedná se primárně o vybavení na cesty.

Čelovka Petzl

Ve většině případů si vystačím se svítilnou na telefonu. Když ale nestačí, tak jsem za svou čelovku Petzl Tikkina velice rád. Jedinou nevýhodou vnímám fakt, že se nedá dobíjet přes USB a musím neustále vyměňovat baterie. Tohle už však není problém u novějších řad. Čekám až prostě chuděra doslouží a poté si koupím novou, která už tuhle funkci bude mít.

Petzl Tikkina

Redukce do zásuvek celého světa

Za hranicemi Evropy se běžně setkávám s jinými typy zásuvek. Proto vozím s sebou tuhle redukci SKROSS PRO World, se kterou se jednoduše napíchnu do jakékoliv sítě na světě.

světový adaptér zásuvky

A jaké vybavení na cesty vozíte ve svém batohu vy?

Doufám, že se vám v tomhle seznamu podaří najít nějaký kousek výbavy, který vám bude také dělat radost na cestách. Na oplátku bych teď moc rád věděl na jaké vybavení nedáte na cestách dopustit vy?

Podělte se dole v komentářích 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá soubory cookies. více informací

Soubory cookies jsou na tomto webu nastaveny tak, aby Vám poskytly nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít