Nový Zéland! Pracovní zkušenost a cestování

Nový Zéland! Pracovní zkušenost a cestování

Věděli jste?

.. že můžete zcela legálně pracovat na Novém Zélandě? Stačí mít čistý trestní rejstřík, trochu štěstí při žádosti o víza a v neposlední řadě být mladší než 35 let. Pokud některý z uvedených požadavků nesplňujete tak ještě nevěste hlavu. Stále tady existují i jiné možnosti. Tohle však už raději přenechám profíkům z czechkiwis.cz 
Tento článek bude totiž primárně o mé zkušenosti ze života u protinožců.

Pěkně od začátku..

Život v zahraničí je něco, co láká spoustu z nás. Možností máme však tolik, že nejtežší krok může být pouhý výběr. Dalo by se říci, že dříve se nejčastěji jezdívalo do Anglie, nebo Německa. Díky bohu je dnes na seznamu míst kam můžeme odcestovat za prací mnohem zajímavější výběr. A jedním z nich je právě Nový Zéland, který jsem si vybral jako svou první destinaci. Tohle rozhodnutí jsem učinil tři roky nazpět. Dodnes řadím Nový Zéland mezi jedno z nejlepších míst na světě a nevěřím, že by mohl existovat někdo, kdo by z této země odjížděl zklamaný. Ba naopak! Spousta lidí se tam rozhodne usadit dokonce trvale.

Sever, nebo jih?

Nový Zéland se skládá z jižního a severního ostrova. Pro milovníky pláží a teplého počasí bude rozhodně lepší volba sever. Navíc je zde větší koncentrace původních obyvatel Maorů a pokud Vás láká i historie a kultura tak není co řešit.

Pro milovníky outdorových sportů, hor a divoké přírody bude bez pochyb lákavější ostrov jižní. Ovšem mezi oběma ostrovy vedou různá dopravní spojení a není tedy důvod se upínat pouze na jeden z nich. Za mě rozhodně vede jih, ale své návštěvy severního ostrova rozhodně nelituji 🙂 

Nový Zéland
Nový Zéland

Počasí, příroda a živly

Vzhledem k tomu, že se Zéland nachází na samotném konci jižní polokoule je nám jasné, že všechno tady bude obráceně. V období našeho evropského léta tam dole panuje zima a v obobí Vánoc se na Zélandě zase chodí v letním. I přesto, že Nový Zéland má všechna čtyři roční období stejně jako my, se v zimě teploty pohybují okolo nuly a je tam podstatně snesitelnější. 

Zajímavostí také je, že na rozdíl od Austrálie na Zélandě nenajdete žádné hady ani jedovaté pavouky. Nový Zéland nemá ani žádné predátory a jediné co Vás tam může ,,ohrozit” jsou krev pijící mušky Sand Flies.

Mnohem větší hrozba přichází ze strany přírodních živlů. V případě zhoršeného počasí jsou obečně všechny oceánské ostrovy bičovány silným větrem, přívalovými dešti, sesuvy půdy, povodněmi a podobně. Nový Zéland má navíc díky své geografické poloze častá zemětřesení. Většinou je ani nezaznamenáte, ale občas se to může pěkně zvrtnout. Sám jsem na vlastní kůži poznal, co znamená 7,8 stupňů Richterovy stupnice. Byl to asi nejsilnější zážitek který mě kdy v mém životě potkal, ale znovu už to zažít nepotřebuju 🙂

Práce a peníze

V případě, že máte pracovní víza je na Novém Zélandě extrémně jednoduché si sehnat práci. Výhodou je samozřejmě znalost úředního jazyka – angličtiny, ovšem potkal jsem tam spoustu lidí, kteří uspěli i bez toho. Největší ekonomickou žílou této země je zajisté turismus a také zemědělství. Právě na tato odvětví cílí většina přijíždějicích z cizích zemí.

V mém případě se celou dobu jednalo o sezónní práce v zemědělství a to konkrétně  na vinicích, sběr a balení třešní, kiwi, meruněk a podobně. Jednou to dokonce byla i práce v mušlárně. Největší výhodou těchto prací bylo, že se jednalo pouze o dočasnou záležitost a nebyl problém pracovat klidně i 10-12 hodin denně 6 dní v týdnu. Tyto sezóny z pravidla trvají pouze pár měsíců a dá se to úplně v pohodě zládnout. Následně se většinou nikdo nehrne do dalšího zaměstnání a vydělané peníze investuje do cestování.

Za jeden měsíc práce jsem byl schopný ušetřit více než jsem kdy v Česku dokázal vydělat! Navíc dostáváte výplatu každý týden a pokud vyloženě nerozhazujete tak Vám vždy slušný obnos do další výplaty ještě zůstane 🙂

Cestování

Takže sezónní práce právě skončila a přichází ta lepší část života. Cestování! Úplně nejběžnější způsob přepravy je vlastním autem. Navíc díky neexistující byrokracii si to své vozítko můžetě předělat na ,,obytné”. Vůbec nikdo nebude řešit, že máte v autě vestavěnou postel s kuchyňkou, uřezané bezpečnostní pásy a vyhozené sedačky. Ano čtete správně.. Kdo se o něco podobného pokoušel v ČR tak ví, že to doma s přestavbami nemáme ani trochu jednoduché. A tak není divu, že každé druhé auto na Novém Zélandě je ,,obytný campervan”. Tato země je totiž dokonale přizpůsobena tomutu způsobu cestování. Najít místo na přespání, záchody, nebo sprchu je většinou ten nejmenší problém.

Druhá a méně pohodlná možnost je stopování. To zde taky funguje naprosto dokonale, protože veřejná doprava naopak nefunguje vůbec. Ve sto procentech případů se vždy dostanete tam, kam potřebujete. Osobně ověřeno 🙂

12_2017 Banner_eshop_transparentní_modrý text

Lidé a životní styl

Novozélanďané jsou opravdu hodní, laskaví a nápomocní. Už jenom při vyřizování dokumentů na úřadech, nebo třeba placení u pokladny poznáte zásadní rozdíl. Težko říct jestli je to počasím, vyšší životní úrovni, nebo třeba jen výchovou. Každopádně ten rozdíl mezi námi je opravdu razantní. S rukou na srdci si troufám napsat, že jsem příjemnější lidi nikde jinde na světě nepotkal. Ovšem musím tady podotknout, že Maorové můžou dost často působit přesně obráceně. Sám jsem měl vždy super zkušenost, ale je třeba je brát trochu s rezervou.

A když přecházíme k životnímu stylu, tak se od toho našeho příliš neliší. Co ale stojí za zmínku tak třeba chůze na boso a nakupování v pyžamu. Tohle tam uvidíte opravdu běžně. Obecně jsem měl pocit, že si zélanďané moc nepotrpí na módě a je jim ukradené, co si o nich ostatní myslí. Jenom bacha ať si tenhle zlozvyk nepřivezete s sebou zpátky domů. U nás se to přece jenom trochu více řeší 🙂

Nový Zéland

Na závěr..

Nový Zéland je pro mě rájem na zemi. Být trochu blíže rodině tak tam nejspíše trvale zůstanu. Když pomineme Antarktidu tak se nám jedná o nejvíce vzdálenou zemi a fungovat takhle na dálku si nedokážu představit. Každopádně vím, že se na Zéland minimálně jako turista ještě někdy v budoucnu vrátím. 

Přečti si také poznatky z Kanady 🙂

Marek Rybář

Autor

V roce 2016 jsem se vydal na cestu kolem světa. Tehdy jsem ještě netušil, že se cestování stane závislostí a tvorba vizuálního obsahu skrz fotoaparát bude nedílnou součástí mého života.
Marek Rybář

NEWSLETTER

Přihlaste se k mému newsletteru a už nikdy Vám neunikne žádná důležitá informace 🙂