Právě si prohlížíte Kajakem na řece Dordogne v jihozápadní Francii

Kajakem na řece Dordogne v jihozápadní Francii

Dordogne je francouzský departement nacházející se na venkově jihozápadě Francie. Kromě proslule známého francouzského vína a nepřeberného množství sýrů zde naleznete také i překrásné zámky, hrady, historické památky a spoustu svěží vegetace. Department Dordogne je pojmenován podle stejnojmenné řeky, která je lákadlem nemalého množství vodáků. Nemusíte však vlastnit žádné plavidlo, jelikož se na místě nachází hned několik půjčoven kajaků a kánoí. Nemusíte se dokonce řadit ani mezi zkušené vodáky! Ba naopak, tahle řeka je bezpečným a pohodovým zážitkem třeba i pro rodinku s dětmi.

Jak se dostat do Dordogne?

Nejjednodušší spojkou bude letiště buď v Bordeaux, nebo Toulouse. Přímé letenky z Prahy se dají sehnat za pouhých pár desítek euro! Následně si na letišti můžete půjčit auto klasicky přes rentalcars.com, nebo u některé z místních půjčoven.

V našem případě jsme zvolili lehce netradiční způsob, jelikož výchozí bod na mapě se nacházel ve španělské Barceloně. Opět díky služby Amovens, přes kterou si ve Španělsku můžete pronajmout auto přímo od místních. S tímhle odkazem dostanete navíc 20 euro slevu na váš první pronájem.

Kde se ubytovat v Dordogne?

Do Francie jsme vyrazili na prodloužený víkend, za který jsme vystřídali tři různé hotely. První noc jsme strávili ve vesnici Vézac na hotelu Le Relais des 5 Chateaux odkud jsme také vyrazili na kajaky. Ubytování to bylo velmi prosté a snad nejlevnější v okolí. Příliš komfortně jsme se zde však necítili a spíše bych nedoporučoval.

Další den jsme se posunuli do vedlejší obce Sarlat la Canéda, kde jsme se ubytovali v jedné z chatek v místním kempu Les Chambres du Club Vert. Oproti předchozí noci bylo tohle místo na přespání skvělé. Na venek působí chatky velmi prostě, kdežto uvnitř jsou krásné a moderní. Doporučuji si také připlatit i za snídani.

Poslední dva dny jsme strávili v ,,historickém paláci“ neboť jsme si tak na tomhle ubytování alespoň připadali. Auberge de Castel-Merle ve vesnici Sergeac byl architektonickým skvostem, který svou historií sahá zhruba půl tisíciletí zpátky. Obsluha, jídlo, lokalita… doporučuji všemi deseti!

Auberge de Castel-Merle, Sergeac, Dordogne
Auberge de Castel-Merle, Sergeac, Dordogne

Poznámka: V sousedské vesnici Saint-Léon-sur-Vézère se nachází jednoduchá burger restaurace Lou Camillou s velmi příjmenou obsluhou. Za přívětivé ceny si pochutnáte jak na lokální specialitě kachního burgeru, tak i vegetariánské variantě. Kromě výborných burgerů zde mají na výběr i řadů dezertů a salátů. Z ubytování se sem navíc dostanete jednoduše pěšky podél řeky, jejíž břehy kopírují dominantní skalnaté útvary.

Kde si půjčit kajak/kanoi?

Pokud zrovna nemáte vlastní plavidlo (našel jsem pár zajímavých kousků na 4camping a v Dekáči), pak bude jednodušší a pravděpodobně i levnější si nějaké půjčit přímo na místě. Půjčoven zde naleznete hned několik a všechny se pohybují cenově dost podobně. Liší se pouze místo trasy a vzdálenosti. My chtěli něco delšího, proto jsme zvolili společnost Canoë Vacances Dordogne na okraji Vézac. Doporučuji si kajaky (den předem) na místě a nebo emailem zarezervovat.

Za 25 euro na osobu dostanete vlastní kajak a můžete se těšit na 25 km na řece. Takhle vzdálenost běžně trvá okolo pěti hodin a není potřeba příliš dobré fyzičky ani předchozí zkušenosti s pádlováním. Řeka má relativně silný proud, za to je velice klidná a nemusíte se obávat žádných peřejí. Na výběr jsou samozřejmě i kratší vzdálenosti (5 km, 10 km apod.) a místo kajaků si můžete pronajmout třeba i rodinnou kánoi.

V ceně je samozřejmě i plovací vesta a vodotěsný barel na osobní předměty. Následně se už nemusíte o nic víc starat. Dodávkou se necháte přepravit na určené místo u řeky odkud se postupně plavíte k cílové destinaci, kde vás v předem domluveném čase opět vyzvednou a dovezou zpátky.

Poznámka: v celé oblasti jsme měli problém platit kartou. Na většině míst totiž jinak než hotově nezaplatíte, takže se předem zásobte i nějakou hotovostí. Zároveň se připravte na to, že se v těchto koutech anglicky příliš nedomluvíte.

25 km kajakem na řece Dordogne

Se společností Canoë Vacances jsme se tedy nechali vyvézt pár kilometrů po proudu řeky na počáteční bod. Ještě předtím jsme se ale zásobili jídlem a vodou, abychom si zhruba někde v polovině cesty udělali piknik. Kromě občerstvení jsme si také přibalili i plavky a opalovací krém. Začátkem dubna zde slunce má už slušnou sílu a přímo na řece stín spíše nenaleznete. Svou techniku jsem raději nechal v autě a následující fotografie byly pořízené pouze telefonem.

Kajaky na řece Dordogne
řeka Dordogne

Netrvalo dlouho a kajaky jsme svědomitě dostali do rukou. Zpočátku nás doprovázel chladný vánek a lehce jsme zpochybňovali své oblečení. Na koupání nebylo v daný moment ani pomyšlení.

Již po krátké chvíli pádlování se nám před přídí kajaků vyobrazil úchvatný zámek Château de Montfort. Slunce se posunulo výše na obzor a chladný vánek vystřídal teplý vzduch. Dno řeky zdobily místy až několikametrové vodní řasy, u břehů si čechraly peří labutě a nad hlavami nám kroužili draví ptáci. Podél řeky se teprve začínalo probouzet jaro, které okolní krajinu přibarvovalo svěží zelenou vegetací.

Château de Montfort z kajaku
Château de Montfort na kajaku

Ještě před vypádlováním jsme dostali pár instrukcí k lepší orientaci na řece. Na trase nás čekalo pět záchytných mostů, které jsou od sebe zhruba stejně vzdálené. Předem jsme si tedy stanovili, že mezi druhým a třetím, tedy v polovině, si uděláme zastávku na piknik a koupání.

V první polovině řeky jsme byli na vodě téměř sami a další kajakáře, nebo kanoisty jsme potkávali pouze vzácně. Těžko říct jak to tady vypadá v hlavní sezóně, ale ten klid a samotu jsme si náramně užívali.

řeka Dordogne

Slunce se během odpoledne stihlo slušně rozpálit a vodáků na řece stále přibývalo. Měli jsme za sebou druhý most a žaludky se už hlasitě prosily o svou denní dávku sýrů s čerstvou zeleninou a pečivem. Chleba v rozpáleném barelu tedy na své čerstvosti úplně ztratil, ale to naštěstí našim vyhladovělým břichům vůbec nevadilo.

Pěkných míst na ,,parkování“ bylo v okolí relativně dost, avšak většina už byla obsazena někým jiným. Nakonec jsme skončili na malinkém břehu o velikosti akorát pro nás dva a naše kajaky. Dostalo se i na koupání, které bylo překvapivě velice příjemné a osvěžující.

Polovinu řeky jsme měli už za sebou, časově to dopadlo trochu rychleji než bylo v plánu, a tak jsme druhou půlku vzali rekreačněji. První část byla převážně o bujné vegetaci a samotě, přičemž ta druhá už protínala historické vesničky, podél kterých nás doprovázelo stále více kajakářů a navíc i motorové loďky s turisty.

První významnější zastávkou byla historická památka a obec Fort de La Roque-Gageac, kde jsme na chvíli odstavili kajaky a kochali se okolím.

Fort de La Roque-Gageac Dordogne
Fort de La Roque-Gageac Dordogne

Jestli musím na této řece něco vypíchnout, tak je to právě rozmanitost v kombinaci přírody a historických památek. V tomhle je jihozápadní Francie vskutku výjimečná. Pádlovat v přítomnosti středověké architektury se jen tak někde nepoštěstí.

A jestli nás to v Fort de La Roque-Gageac nadchlo, tak v Beynac-et-Cazenac snad ještě více. Po vrácení kajaků jsme se sem ještě rychle před setměním vydali, abychom si mohli ulice prohlédnout i z blízka.

Beynac-et-Cazenac Dordogne
Beynac-et-Cazenac Dordogne

Ulice Beynac-et-Cazenac za světla zapadajícího slunce byly skutečně fotogenickým skvostem.

Beynac-et-Cazenac
Beynac-et-Cazenac Dordogne
Beynac-et-Cazenac

Chystáte se do Dordgone?

Nezapomeňte na cestovní pojištění. Prostřednictvím tohoto odkazu můžete mít 50% slevu.

Kartou se zde platí minimálně a určitě vám hotovost ulehčí spoustu starostí. Nicméně karta Revolut se vždy hodí a tady jí můžete získat zdarma.

Napsat komentář