Noční katedrála Santiago de Compostela na trase ze Sarria

Průvodce: Sarria – Santiago de Compostela

Do španělského Santiago de Compostela zamíří každý rok několik stovek tisíc poutníku z celého světa. Můžete vyrazit úplně sami, s partnerem, partou přátel, nebo třeba i cestovkou. Nejčastěji se chodí po svých, avšak velkou oblibu má i cyklistika. Někteří lidé absolvují svatojakubskou pouť dokonce i na koni.

A důvodu k pouti do Santiago de Compostela můžete mít hned několik. Ač už se jedná o spirituální, nebo náboženskou záležitost, možná vás třeba postihla nějaká nepříjemná událost v životě a chcete si vyčistit hlavu, nebo jen třeba jdete doprovodit svou přítelkyni, která o pouti dlouhá léta toužila. Každý má ten svůj důvod a většina poutníků tvrdí, že jim tahle cesta změnila život k lepšímu.

Kde začíná pouť do Santiago de Compostela?

Oficiální start neexistuje. Můžete klidně vyrazit třeba od dveří svého domu. Pak jsou tady i konkrétní oblíbené trasy jako například Camino Frances, Primitivo a podobně. V našem případě jsme zvolili tu nejjednodušší a nekratší trasu ze Sarria. Trasy jsou značené přehledným turistickým značením a většinou procházejí historickými poutními směry.

Značení na trase Sarria - Santiago de Compostela
Značení na trase Sarria - Santiago de Compostela

Pro koho je trasa Sarria – Santiago určená?

Tahle trasa zabere pouhých 5 dnů a cestou máte nespočet možností ubytování i stravování. Cesta není fyzicky náročná a dá se zvládnout třeba i na invalidním vozíku. Sami jsme se o tom přesvědčili, když jsme se pravidelně míjeli se skupinkou italských filmařů doprovázejících kompletně ochrnutého člena expedice. Věk zde tudíž už tím tuplem nebude hrát roli. Rodinky s dětmi nejsou na této trase také žádnou výjimkou.

Trasa ze Sarria není náročná ani časově. Celková vzdálenost je pouhých 112 km a drtivá většina poutníků si na tuhle část vyhrazuje 5 dnů, což činní denní průměr lehce přes 22 km. V případě, že zvolíte spaní v ubytovacích zařízeních, tak můžete vyrazit skutečně nalehko. Zásoby jídla nemusíte vůbec řešit a v pohodě vám vystačí litrová láhev na vodu. Komfortnější trasa do Santiago de Compostela snad už ani neexistuje. Celou pouť jsem podniknul v lehkých barefootových teniskách.

Prodloužení pouti do Fisterra

A pokud vám to náhodou nebude ke konci ještě furt stačit, tak si můžete pouť prodloužit až na tzv. konec světa do Fisterra. Ovšem připravte se na horší počasí. Samozřejmě můžete mít štěstí, ale obecně se považuje tahle část Španělska za nejdeštivější.

Jedná se zhruba o 90 km navíc, které si poutníci nejčastěji rozdělují na tři až čtyři dny chůze. Cestou naleznete opět nespočet ubytování a stravování. Závěrem vás odmění výhled na Atlantický oceán u majáku Fisterra s pomníkem nesoucí nultý kilometr.

Pokud už však nemáte zájem pokračovat pěšky, ale i přesto chcete navštívit tohle místo, tak zde funguje několikrát denně autobusové spojení.

Jak se dostat do Sarria

V našem případě se jednalo o vlak z Barcelony s přestupem v Madridu. Tudíž let do Madridu, odkud se dále přesunete vlakem do Sarria, je určitě cesta. Avšak je to trochu zdlouhavější řešení a doporučoval bych to zkombinovat i s návštěvou Madridu ať máte alespoň dva v jednom.

Můžete také letět přímo do Santiago de Kompostela odkud to máte vlakem do Sarria blíže. Ale letenky zde jsou podstatně dražší a někomu nemusí dávat smysl vidět první Santiago, vyjet z něj pryč a pak se zase vrátit zpátky.

Tuhle variantu bych si nechal případně na cestu zpátky domů. Ve finále vás však může vyjít cesta vlakem ze Santiago společně s letem z Madridu zpátky domů stále levněji. Záleží na vašich časových a finančních prioritách.

Ubytování na trase Sarria – Santiago

Nejlevnější varianta

Můžete vyrazit se spacákem a spát pouze venku pod širákem, ve stanu, hamace, nebo případě pod přístřešky. Těch však cestou příliš hodně nenajdete a může to být trochu komplikovanější. Stanování je téměř v celém Španělsku zakázáno, avšak v okolí Santiago se to relativně toleruje. Kempy zde spíše neočekávejte.

Levné ubytovny Albergue

Zejména mezi sólo poutníky jsou nejoblíbenější tzv. Albergue, které si můžete jednoduše představit jako sdílené hostely s poschoďovými postelemi. V cenovém rozmezí 5-15€ máte o střechu nad hlavou a teplou sprchu postaráno. Nezapomeňte si však přibalit špunty do uší a nějaký lehký, letní spacák. Přikrývky na spaní zde spíš nečekejte. V letních měsících bude úplně v pohodě stačit jen vložka do spacáku.

Soukromé ubytování 

Potrpíte si na soukromí a raději si připlatíte za vlastní postel a sprchu? Nachystejte si zhruba 45€+ za pokoj. Podle priorit můžete mít třeba i snídani v ceně. Z naši zkušenosti mají všude papírové stěny a trpíte-li lehkým spánkem, pak i zde se budou špunty do uší určitě hodit. Níže uvedu konkrétní ubytování, kde jsme se ubytovali my.

Tahle závěrečná část pouti do Santiaga bývá po většinu sezóny (jaro, léto, podzim) extrémně vytížená. Doporučuji tedy rezervovat bydlení na celou cestu předem. My vyráželi začátkem září a ubytování si řešili dva týdny dopředu.

TIP: Přečtěte si článek jak na levné ubytování po celém světě

Stravování na trase Sarria – Santiago

Cestou narazíte na několik menších vesniček, restaurací, kaváren a obchůdků. Každý den budete mít spoustu možností a není potřeba se zbytečně zásobovat. Můžete si určitě přibalit nějaké tyčinky, ovoce a podobně, ale byla by škoda cestou vynechat místní kuchyni. Takže bocadillos, pimientos de padrón, tortilla, tarta de Santiago atd. rozhodně vyzkoušejte. Místní specialita z moře jsou mušle Zamburiñas a la plancha, nebo třeba chobotnice Pulpo á feira. Níže uvedu pár míst, kde jsme se stravovali my.

V každé cílové destinaci naleznete také i pár restaurací, které nabízí poutnické menu. Za cenu zhruba 10-12€ dostanete polévku, hlavní chod, dezert a třeba i džbánek vína. Ne vždy se však trefí do vaši chuti a za celou dobu jsme tuhle možnost využili pouze jednou.

TIP: Doporučuji si u své banky vyřídit euro účet (pokud můžete), nebo raději rovnou kartu Revolut. Přibalte si s sebou i hotovost. Ne všude můžete platit kartou.

Snídaně v podobě tapas na trase Sarria - Santiago
mušle Zamburiñas a la plancha jsou specialitou španělské provincie Galicia a naleznete je všude v okolí Sarria a Santiago

Den 0. Sarria

Po zdlouhavé cestě vlakem z Barcelony jsme přijeli až na večer do města Sarria, kde jsme se ubytovali v dp85 Apartamentos. Ubytko je na první dojem super a má i vlastní kuchyni, avšak v noci jsme zde měli velmi hlučné sousedy a nějakou chvíli trvalo zabrat. Hned vedle ubytování jsme si v obchodě se suvenýry koupili kredenciál – rádoby cestovní pas poutníků, do kterého se sbírají cestou razítka. V cílové destinaci pas odevzdáte a získáte certifikát o absolvování poutě do Santiga. Na večeři jsme si zašli do restaurace A travesia dos soños, kde nás jídlo nezklamalo.

Den 1. Sarria – Portomarín (cca 20 km)

Ráno vyrážíme s davem nadšených poutníků. Na cestu není potřeba vůbec používat mapy, jelikož je značení na každém kroku. A když náhodou nevidíte značení, tak následujete ostatní. První den na trase vede převážně okolo farem, avšak po většinu času přírodou. Cestou máte nespočet možností dokupovat suvenýry a podobné poutnické cetky. Mezi ostatními jsem si připadal jako exot, když jsem neměl na batohu připnutou žádnou z nich.

Večer se ubytujeme v Pensión el Caminante, kde si zároveň ručně přepíráme spodní prádlo s ponožkami. Venku mají terasu a šnůry na zavěšení prádla. Popíjíme vychlazené pivo z místního supermarketu a čekáme do osmé hodiny večerní, než se otevřou kuchyně restaurací. Na Google si pročítáme recenze, které nás nakonec zavedou do O Biscato Do Mercado.

Den 2. Portomarín – Palas de Rei (cca 20km)

Druhý den vede trasa delší dobu podél hlavní silnice. Někdy přímo a jindy lehce opodál. Postupně míjíme i spoustu krásných lesů a lákavých kaváren s bistrem. Cestou se dopujeme kofeinem, u kterého přikusujeme bocadillo de patatas de tortilla – bageta s omeletou a vařenými bramborami. Jinak můžete mít samozřejmě i šunku, lososa apod. Bocadillos je hned několik druhů. Za optání také stojí i rajčata, která se ve většině Španělska na pečivo roztírají místo másla. Častokrát totiž dostanete úplně suchou bagetu. 

V půlce dne nás zastihuje lehký, avšak vytrvalý déšť. Po včerejším horkém dni je to příjemné zchlazení.

Večer provádíme check-in v Complejo La Cabaňa, kde mají opět papírové zdi. To však vykompenzuje prostředí a krásné ubytování ve stylu dřevěné chaty. Město Palas de Rei máme pouhých 10 minut chůze. Míříme cíleně na burgery do Quinto Carallo.

Den 3. Palas do Rei – Arzúa (cca 30 km)

Nejdelší část z celé etapy máme před sebou. Snídaně v ceně ubytování dnes přišla skutečně vhod a nacpali jsme se do posledních útrob žaludků. Čeká nás dlouhý den, ale kromě vzdálenosti to jinak není nějak zvlášť náročná trasa. Cestou děláme několik zastávek na jídlo, kávu a víno. Jako Čech ocením pivo více doma, kdežto španělského vína není nikdy dost.

Zhruba tři kilometry před cílem se zastavujeme na večeři ve vesničce Ribadiso da Baixo. Vědět dopředu, že je zde tak krásně, tak ani dál do Arzúa nepokračujeme. Ubytovali jsme se tam v  Del Pelegrino, což jsme nakonec vyhodnotili za nejhorší ubytování na trase. Navíc to ve městě o víkendu v noci docela dost žilo a tak celá noc stála za nic. Za zmínku taky i stojí, že vchodové dveře a všechny pokoje sdílely stejný klíč. Takže pocit soukromí a bezpečnosti nic moc…

Den 4. Arzúa – A Brea (cca 14 km)

Čtvrtý den je pohodový. Není kam spěchat, jelikož se jedná o nejkratší etapu. Ráno se po chvíli vymotáváme z města a následně už to bylo víceméně jenom přírodou až k dalšímu ubytování.

Včerejší noc to stálo za nic, což si nakonec kompenzujeme dnešním penzionem jménem Mar de Frisia. V ceně je i bazén a snídaně. Místo je to odříznuté a je tady božský klid. Pár minut chůze vedle se nachází i menší penzion se zastaralou restaurací. V televizi běží fotbal a blikají zde automaty. Poutnické menu si naplno vychutnáváme a bavíme se hraním deskových her u červeného vína, které je součástí menu.

Den 5. A Bria – Santiago (cca 25 km) – Finesterre

Ne nadarmo se Santiagu přezdívá nejdeštivějším městem ve Španělsku. Čím blíže jsme, tím více se zatahuje a prší. Poutníků je zde koncentrovaně a všude sálá pozitivní atmosféra. 

Cestou děláme akorát pár občerstvovacích zastávek, jinak relativně ženeme. Na místě vyměňujeme razítka za certifikát, v obchodě kupujeme nějaké jídlo do autobusu a nakonec se ještě ten samý den necháme odvézt do Finesterre. Cestou vydatně prší, ale ze suchého vozidla nás to už tolik netrápí. V cílové destinaci máme hned vedle autobusové zastávky ubytování jménem Hostal Mariquito, kde jen odhodíme věci a běžíme ven na pozdní večeři.

Katedrála Santiago de Compostela
Katedrála Santiago de Compostela

Den 6. Finesterre – Santiago

Ráno máme nádherný den a na obloze téměř ani mráček. Na ,,konec světa” to máme pouhých pár kilometrů chůze a není tak kam spěchat. Někteří lidé Finesterre úplně vynechají, jiní si zde dojdou po svých a ten zbytek volí veřejnou dopravu. V autobuse jsme nebyli žádná výjimka a vezlo se s námi spoustu dalších poutníků. 

Závěrem dne se vracíme zpátky do Santiaga, kde tentokrát svítí slunce a ještě si užíváme město samotné. Neplánovaně jsme zabloudili na večeři do restaurace Ribadavia, kde vaří opravdu úžasně a můžu jedině doporučit. Na noc zůstáváme v místě Hostal Charo II a druhý den ráno se už vracíme do Barcelony. 

Poutnický monument a maják Finesterre na závěrečné pousti do Santiago de Compostela začínající v Sarria
Poutnická bota na závěrečné pouti do Santiago de Compostela začínající v Sarria

2 názory na “Průvodce: Sarria – Santiago de Compostela”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru