Jak na levné ubytování nejen v zahraničí

Levné ubytování nejen v zahraničí: Jak a kde hledat?

Najít si levné ubytování nejen v zahraničí a to zcela svépomocí nemusí být vůbec takový oříšek jak by se mohlo na první pohled zdát. Spousta lidí své dovolené svěřuje cestovním agenturám i přesto, že si to můžou pohodlně zařídit sami z domova za výrazně lepší cenu. V dnešním článku Vám odhalím způsoby jakými si hledám levné ubytování na cestách já.

Nejčastěji používané portály na levné ubytování:

Airbnb

Airbnb doporučuji všem lidem, kteří se chystají strávit delší dobu na jednom místě. A to hned z několika důvodů:

  • můžete si pronajmout celou nemovistost, nebo třeba jenom pokoj u někoho doma
  • máte možnost se seznámit s místními, kteří Vám mohou nabídnout autentickou prohlídku okolí, poradit s dopravou, výběrem skvělé restaurace a tak podobně
  • dost často najdete na Airbnb hodně zajímavé možnosti (karavany, houseboaty, tiny housy)
  • většinou je to levnější než klasické ubytování
  • Airbnb nabízí i zážitky v okolí

Když zmíním třeba Srí Lanku, kde jsem potřeboval sestříhat dokument z Vietnamu, tak nebylo nic lepšího než si pronajmout celý rodinný dům za úplně směšný peníz. Měli jsme soukromí, krásnou zahradu s kokosovými palmami a kuchyň, kde jsme si mohli vařit vlastní jídlo. Tenhle celý dům vyšel ve dvou lidech levněji než pokoj v průměrném hotelu s třemi hvězdičkami. Srí Lanka je obecně skvělá destinace na levné ubytování. Dům měl dohromady dvě ložnice a jednu obývací místnost a místo dvou lidí jsme si cenu celé nemovistosti mohli klidně podělit šesti. Celou nemovitost jsme si přitom pronajali pouze na jeden týden.

Jako další fajn příklad uvedu apartmá v hotelovém komplexu v hlavním městě Malajsie, kdy část hotelu byla rozprodaná běžným lidem a jeden z nich tohle bydlení následně pronajímal právě na Airbnb. Měli jsme tedy soukromé apartmá s volným přístupem do hotelového bazénu a posilovny za výrazně nižší cenu než by stál obyčejný pokoj ve vedlejších dveřích 🙂 

Booking.com

Pokud nemáte náladu s nikým domlouvat předání klíčů, potřebujete rychlou rezervaci a přijít k hotovému tak doporučuji Booking.com. Věřím, že Vám nemusím tuhle stránku na ubytování dlouze představovat a každý si tam najde to své i levné 🙂 Booking mám rád z jednoho prostého důvodu. Je to jednička na trhu a jestli ve světě existuje nějaké ubytovací zařízení všech cenových kategorií tak ho tady s největší pravděpodobností naleznete. Za každý uskutečněný pobyt Vám navíc naskakují drobné finanční bonusy, nebo slevy, které můžete využít na další cesty.

Jako obrovskou výhodu vnímám také možnost (ve většině případů) nechat si poslat hotelového řidiče/taxikáře a už se fakt o nic nestarat. S rukou na srdci si troufám říct, že budou sice dražší než veřejná doprava, ale rozhodně MNOHEM LEVNĚJŠÍ než letištní taxikáři a naháněči.

Hotellook.com

Tenhle web je taková alternativa k předchozímu booking.com. Používám na porovnávání cen a rozhoduji se podle levnější varianty.

Hostelworld.com

Portál Hostelworld jak už i název vypovídá shromážduje hostely z celého světa na jednom místě. Svou oblibu si získává zejména u sólo cestovatelů, kteří vyhledávájí sdílené hostely. Osobní zkušenost nemám a tak nějak si netroufám napsat k tomuhle portálu více. Nicméně mezi lidmi, kteří cestují sami se jedná o známou věc.

Agoda.com

Agoda si svou popularitu získává především v zemích jihovýchodní Asie, kde dost často nabízí i levnější nabídky než známý booking.com. Při naši návštěvě asijských zemí jsme ubytování vždy porovnávali na těchto dvou stránkách a musím konstatovat, že ceny byly opravdu rozdílné. Že by byla Agoda zásadně levnější říct nemůžu, ale dost často levnější rozhodně byla. Ovšem podobný scénář se odehrával i v opačeném případě. Doporučuji tedy používat obojí. 

Couchsurfing.com

Surfovat na gauči nejspíše nebudete, ale dost možná Vás na surf vezme hostitel u kterého přespíte zadarmo. Ano Couchsurfing nabízí ubytování zcela zadarmo u lidí doma. Pokud Vám tedy nevadí přespávat u cizích lidí doma na gauči tak je tohle rozhodně zajímavá cesta jak výrazně snížit svoje náklady na cestách. Bylo by ale nezdvořilé pouze přijít na návštěvu vyspat se a druhý den beze slov zmizet. Couchsurfing je určen především dobrodružným lidem, kteří vyhledávají bydlení u podobně naladěných hostitelů 🙂 V opačném případě můžete poskytovat nocleh na gauči i Vy.

Dříve byla tato aplikace zcela zadarmo, ale nyní se tam zavádí už nějaký menší poplatek.

TIP: Většina ubytovacích zařízení má i své vlastní stránky a rezervační systémy. Doporučuji vždy srovnávat ceny na obou stranách. Dost často mají totiž výhodnější cenu přímo u sebe, jelikož si Booking apod. berou své provize za zprostředkování přímo od poskytovatelů ubytování, což je svádí k navyšováním cen.

Alternativní způsoby:

Dobrovolnictví

Ubytování a strava výměnou za práci se stalo v posledních letech velice populární. Tahle možnost je ideální v případě, že chcete strávit v dané destinaci delší dobu, máte omezené finanční zásoby, nebo třeba nemůžete legálně v určitých zemích pracovat. Na webech jako wwoof.net, workaway.info, nebo třeba helpx.net můžete nalézt příležitosti napříč celým světem a to i třeba na místech kde by jste to vůbec neočekávali.

Práce jsou zpravidla jenom pár hodin denně a ve spoustě případů jsou propojené s vykonáváním dobrých skutků. Můžete například stavět ekologické vesnice v Indonésii, učit děti angličtinu v nepálských školách, starat se o smečku běžeckých psů za polárním kruhem, nebo třeba pomáhat v zemích postižených přírodní katastrofou.

Tuhle formu ubytování vnímám také jako příležitost naučit se něco nového, pomoct tam, kde je to potřeba a také jako možnost poznat danou zemi lépe než jen jako běžný turista.

Housesitting

Na závěr zmíním ještě i housesitting, nebo-li starání se lidem o zahradu, bydlení, domácí mazlíčky a tak podobně výměnou za ubytování. Tuhle variantu využijí nejčastěji tzv. digitální nomádi tedy lidé pracující online nezávisle na geografické poloze. Můžete bydlet zcela zadarmo, pracovat z domova a snížit svoje životní náklady na minimum. Být diginomád není ovšem žádná podmínka a třeba potřebujete jenom místo, kde napíšete knihu, upravíte fotky ze svatební sezóny, odpočinete si ze života v dodávce a tak podobně. Představivosti se meze nekladou 🙂 

Jako nevýhodu vnímám pouze to, že délku pobytu určují ,,hostitelé” v závislosti na době trvání jejich nepřítomnosti.

Doporučení na závěr

Jak vidíte tak způsobů ubytování je opravdu spoustu a můžete si vybírat sami aniž byste museli platit druhým za zprostředkování. Nicméně sáhnout po nejlevnější nabídce se nemusí vždy vyplatit. Doporučuji také zvážit lokalitu, místa v okolí a třeba i možnosti veřejné dopravy. Levnější ubytování za městem se může tedy na dopravě prodražit více než to v centru. Proto je fajn si na internetu trochu podrobněji prostudovat konkrétní lokalitu kam se chystáte. Naštěstí i tohle mají jednotlivé ubytovací stránky perfektně zmáknuté. 

V další řadě určitě nepodceňujte hodnocení a recenze konkrétního ubytování. Fotografie mohou působit jako z pohádky, ale realita může být odlišná. Dejte proto na názor ostatních.

Také není nikde psáno, že po celou dobu pobytu musíte zůstat na jednom místě. Můžete si tedy zarezervovat bydlení pouze na prvních pár nocí a v průběhu se rozhodnout zda chcete zůstávat déle. Dost často budete mít možnost udělat si nezávaznou rezervaci bez nutnosti dokládat platební kartu a svůj pobyt můžete potvrdit až na místě po prohlídce. 

No a to by bylo asi tak nějak všechno. Vyhledat si skvělé v poměru cena/výkon ubytování není žádná věda. Koneckonců ani ta cestovní agentura Vám nezaručí královský palác přesně podle Vašich představ a může Vás nemile zaskočit když zjistíte, že realita je hodně daleko od těch jejich katalogových obrázků za které jste jim navíc připlatili. 

Já Vám děkuji za pozornost a přeji krásný pobyt! 🙂 

Chcete na dovču, ale ještě nevíte kam? Třeba se rozhodnete na základě akčních letenek!

K vyhledávání letenek používám výhradně Skyscanner.com. Má jednoduché rozhraní, možnost vybrat si nejlevnější měsíc a v případě, že nevíte kam, tak stačí jednoduše zakliknout políčko ,,kamkoliv” a podle cen letenek se spontánně rozhodnout. 99% mých uskutečněných letů proběhlo právě tímto způsobem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru