Průvodce Madeira – Vše, co potřebujete vědět před cestou!

Madeira je portugalský ostrov ležící v Atlantském oceánu. Geograficky je blíže Africe než pevninskému Portugalsku a panuje zde celoročně přívětivá teplota. Ne nadarmo se Madeiře přezdívá ostrov věčného jara. Občas dokonce zaslechnete přirovnání Madeiry k Havaji. Tento ostrov vás zaručeně učaruje svou krásou. Madeira je ráj, kam vás zavede tento psaný průvodce.

Madeira a Já

Na Madeiře jsem prozatím strávil jeden celý měsíc. Madeira je na první dojem velice malinký ostrůvek, ale věřte mi, že ani jeden měsíc nestačí k tomu, abyste jej důkladně procestovali. Kromě jednodenních výletů po okolí jsem také přešel pěšky celý ostrov ze západu na východ. Z přechodu vznikla má historicky první e-kniha, kterou si můžete zdarma stáhnout a přečíst ZDE. Za dobu strávenou na tomto pozemském ráji jsem nasbíral hromadu užitečných informací a zkušeností, které jsem se rozhodl s vámi nyní sdílet prostřednictvím tohoto článku. Průvodce Madeira jsem tvořil na základě informací, které bych sám rád uvítal před vycestováním. Inspiroval jsem se také nejčastějšími otázkami sledujících na mém Instagramu.

Průvodce Madeira – Vše, co potřebujete vědět před cestou!

Počasí na Madeiře – kdy vyrazit?

Jak už jsem zmínil výše, Madeira je přezdívaná ostrovem věčného jara, a její návštěvou neuděláte chybu v žádném ročním období. Průměrné denní teploty vzduchu na Madeiře se celoročně pohybují mezi 18 a 30 °C. Nicméně i přesto vás zde může v zimních měsících zaskočit vytrvalý déšť, nebo dokonce sníh na horách. Bílá pokrývka na vrcholcích je rarita, ale stát se to může taky.

,,Poznámka: doporučuji vyrážet na hory brzy ráno. Z nějakého důvodu je počasí ve výšinách vždy krásnější dopoledne. Odpoledne se pravidelně zatahuje.“

Za chladné a deštivé měsíce se považuje období od listopadu do února. Obecně se dá také říci, že severní pobřeží a horské oblasti jsou svým klimatem méně stabilní a prší zde podstatně více. Z osobních zkušeností vím, že i v dubnu to může být pořádná divočina.

Naopak nejteplejší a nejsušší období vyhledávejte mezi červnem až zářím. Mějte však na vědomí, že většina lidí bude plánovat cestu na Madeiru právě v těchto měsících. Kromě všudypřítomných davů turistů mohou být také ceny ubytování a služeb podstatně vyšší. Jako kompromis se tedy jeví nejlépe duben, květen a říjen. V těchto měsících máte navíc jistotu, že zažijete krásně zelenou a svěží Madeiru.

Teplota oceánu je údajně nejteplejší mezi červencem a říjnem, kdy se teploty vody šplhají až na 24°C. Sázkou na jistotu bude vyhledávání pláží v jihovýchodní části Madeiry, která se považuje za nejsušší místo ostrova. Nicméně Atlantský oceán nepatří zrovna k těm nejteplejším a připravte se na chladnější vodu. Nejstudenější je naopak v únoru a březenu, kdy teplota dosahuje maximálně 18°C.

Letenky na Madeiru – kdy a kde nakupovat?

Madeira patří mezi velice žádanou destinaci českých turistů, díky čemuž dnes naleznete už i přímé spojení z Prahy se společností Smartwings (ČSA). Ceny za zpáteční letenku se běžně pohybují okolo 9000 Kč včetně odbaveného zavazadla. Cokoliv pod 5000 Kč můžete považovat za výhodnou nabídku. Na ceně letenky můžete také ušetřit tím, že se dokážete sbalit pouze do příručního zavazadla. Za odbavení se běžně připlácí.

Další společnosti na trase Praha-Madeira je portugalská aerolinka TAP. Tahle varianta bývá většinou trochu levnější než Smartwings. Má to však jeden háček. Nevyhnete se přestupu v Lisabonu. Pokud vás netlačí čas, tak může být zastávka v Portugalsku příjemným zpestřením cesty.

Možnosti máme například i z Německa, Rakouska, nebo Polska se společnostmi EasyJet, nebo Lufthansa. Ve všech případech to vychází hodně podobně a k ceně letenky je potřeba připočítat i dopravu na letiště. Často najdete ze zahraničí levnější letenky, ale s dopravou na letiště to nakonec vyjde stejně, nebo dráž než z domácí Prahy.

Letenky vyhledávám zásadně na webu skyscanner.com. Baví mě jejich jednoduché rozhraní a nabídka zakliknout si možnost ,,kamkoliv“ a ,,nejlevnější měsíc“. Stejně tak lze zakliknout konkrétní měsíc a vybrat si nejlepší termín.

Doba letu je zhruba 4 a půl hodiny. Časový posun 1 hodina dozadu.

Cestovní pojištění

Sám jsem nikdy zraněný nebyl a pojištění nevyužil, ale nechci nechávat osud náhodě a jsem vždy raději připravený. Připlatit si pár stovek navíc pro klid na duši mě nevytrhne. Zejména Madeira umí být občas docela nebezpečná. Turistické trasy často vedou podél srázů a v cestě stojí popadané, nebo nízké stromy, do kterých se občas naráží hlavou i přes vědomé vyhýbání. Sám jsem byl toho svědkem. Je běžné, že se zde sesouvá půda, nebo se svalí něco do cesty. Příběhy, kdy turistu na levádě trefil padající kámen, jsou na Madeiře zcela běžné. Nechci vás žádným způsobem odrazovat, jenom apeluji, že cestovní pojištění bych rozhodně nepodceňoval.

Mohu vám prozradit, jak ho získat za polovinu. Stačí si přečíst tento článek.

Průvodce Madeira – Doprava

Auto z půjčovny bude rozhodně nejjednodušší způsob přepravy na ostrově. Kromě hlavního města Funchal má Madeira docela mizernou infrastrukturu veřejné dopravy. Autobusy zde jezdí jen zřídka. Další možností je také Uber, nebo taxíky, které fungují po celém ostrově. Tahle varianta se však prodraží.

Musím konstatovat, že jízda autem na Madeiře je často sama o sobě zážitek. Narazíte zde na úzké a prudké silnice, kde váš srdeční tep zaručeně vyskočí nad hranici běžné frekvence. Rozhodně se připravte na adrenalin během řízení. Koneckonců i tohle patří k cestovatelským zážitkům. Z tohoto důvodu však doporučuji půjčit si raději menší auto, než velké. Opravdu! Čím menší, tím lepší a navíc ušetříte. Jedním z nejběžnějších aut místních lidí je Smart. Ví proč..

Kde si půjčit auto?

Na letišti i v hlavním městě Funchal naleznete spoustu půjčoven aut. Obecně se uvádí, že rezervace aut předem vychází levněji. Já sám jsem si auto na Madeiře nepůjčoval, ale informoval jsem se u lidí, se kterými jsem se zde seznámil. Ve většině případů se jednalo o srovnávač cen autopůjčoven. Jedním z těch nejlepších je bez pochyby rentalcars.com.

Dobrý tip byl také na lokální půjčovnu madeirarentcar.com, kde není potřeba dokládat kreditní kartu kvůli zálohy. Zajímavý způsob jak ušetřit je, že strávíte prvních pár dnů někde v ubytování bez auta, prozkoumáte okolí, aklimatizujete se a poté si necháte auto přivézt doslova před dveře. Zmíněná autopůjčovna tuhle možnost nabízí.

Půjčení auta nevychází na ostrově příliš draho. Průměrně to v případě malého auta vychází na cca 600 Kč/den. Některé půjčovny mají v ceně zahrnuté i pojištění, jinde budete muset připlácet. Ovšem pozor. Pokud se rozhodnete pro ubytování ve Funchalu, tak si k ceně auta připočítejte ještě alespoň dalších 2-4€/den za parkování.

pronájem auta Madeira

Veřejná doprava

Jediný způsob veřejné dopravy, který na Madeiře naleznete jsou autobusy. V hlavním městě Funchal není problém vyhledat spoje pomocí Google map. Bohužel za hranicí ,,metropole“ už není cestování autobusem tak jednoduché. Nejsou zde zkrátka dostatečně časté spoje a jezdí hned několik různých dopravních společností.

Na ostrově funguje síť čtyř autobusových dopravců, které obsluhují různě podle jednotlivých oblastí. Teď už možná chápete, proč jsem šel přes Madeiru raději pěšky. Podle toho kam se potřebujete dostat využijete jednu z těchto společností: Rodeoste, Horários, EACL nebo SAM. Pro lepší přehled jsem připravil i jednoduchou mapu oblastí.

Ceny autobusů se pohybují podobně jako u nás v ČR a nelze platit kartou. Pro představu na Trase Funchal – Porto Moniz se společností Rodeoste jsem zaplatil 6€. Meziměstské zastávky jsou na znamení a hlásí se řidičovi za jízdy.

Stopování

Tahle varianta nebude rozhodně pro každého, ale z vlastních zkušeností můžu potvrdit, že funguje dobře. Navíc tím zajistíte zážitek na obou stranách 🙂

Průvodce Madeira - stopování
Průvodce Madeira autostop

Průvodce Madeira – Ubytování

Hotely, hostely a Airbnb

Madeira je malinký ostrov a vůbec nebude na škodu, když si vyberete pouze jedno místo jako ,,base camp“. Dostat se autem do nejvzdálenějších koutů vám nezabere více než dvě hodiny. 

Svých prvních 10 dnů jsem strávil ve Funchalu v hostelu Jaca. Měl jsem štěstí na skvělou partu, se kterou mi zde bylo vážně dobře. Při další návštěvě se už do Funchalu ale vracet nechci. Pokud jedete na Madeiru primárně za přírodou, tak vás tohle město neuchvátí. V případě zapůjčeného auta se zde nevyhnete ani poplatkům za parkování a občas vás zastihne i dopravní špička. 

Následně jsem strávil podobně dlouhou dobu na severu v maloměstě Sao Vicente, které je skutečně nádherné a klidně i doporučuji. Myslete však na to, že sever má divočejší počasí a bude zde pršet rozhodně častěji než na jihu, nebo východě. Tentokrát bych se rozhodoval jinak. Pravděpodobně bych zůstal na severovýchodě v Porto da Cruz, kde se nachází druhý Jaca hostel, na který jsem slyšel zatím jen samou chválu. Pokud navíc plánujete i školu surfu tak tohle je jasná volba. Další zajímavou možností by mohlo být Machico, které se mi jevilo jako fajn výchozí bod na východě ostrova.

Ubytování seženete klasicky přes booking.com a airbnb. Jak na levné ubytování kdekoliv na světě se dozvíte v samostatném článku zde.

Porto da Cruz Madeira
Porto da Cruz

Spaní venku/kempování

Velkou část svého pobytu na Madeiře jsem spal na divoko venku. Kempování na ostrově je hodně volné a nebyl s tím žádný problém. Občas dokonce natrefíte i na přístřešky, které slouží k přenocování. Nicméně správně byste měli mít na kempování povolení. Žádá se o něj online na těchto stránkách. Tuhle informaci jsem zjistil až poté, co jsem se vrátil z Madeiry domů. Pochopitelně jsem ho tedy neměl. Naštěstí to nikomu nevadilo a příště si povolení raději vyřídím.

Při spaní na divoko mám své zásady. Nikdy nevyhazuji odpadky do přírody. Zanechávám po sobě místo v takovém stavu, jak jsem ho objevil. Nerozdělávám oheň mimo existující tábořiště a k přírodě se snažím být maximálně ohleduplný. Stan stavím pozdě večer a balím se brzy ráno. Snažím se být minimálně nápadný. Chovejte se k přírodě prosím s respektem, aby nemusely vznikat další zákazy a omezení.

Na Madeiře existuje hned několik vyhrazených kempů. Mapu a informace ohledně konkrétních míst naleznete na stránkách madeiracamping.com.

Závěrem k tomuhle tématu přidám i odpověď na nejčastější otázku – kde sehnat plynovou kartuši. Přímo v hlavním městě Funchal naleznete Decathlon, kde za mé návštěvy prodávali pouze narážecí kartuše. Se šroubovacím závitem jsem kupoval ve vedlejším obchodě AKI. Ostatní outdoor obchody byly tehdy zavřené.

Zajímá vás vybavení, se kterým jsem přešel ostrov pěšky? Přečtěte si tento článek.

Průvodce Madeira – Jak se obléct?

Oblečení

Jenom bych rád připomněl, že i na Madeiře vás může počasí občas zaskočit. I přesto, že letíte do tropického ráje, tak určitě nebude na škodu přibalit si funkční a nepromokavé prádlo. Rozhodně doporučuji vzít si s sebou nějakou lehkou nepromokavou bundu, nebo alespoň pončo/pláštěnu.

Pravděpodobně si také nebudete chtít nechat ujít některý z epických východů slunce na vrcholcích hor. Doporučuji si přibalit i čelovku a šetřit baterku v telefonu na případné focení, mapy apod. Je-li ve vašem zájmu ušetřit místo a váhu v batohu tak doporučuji také některý z ultralehkých ručníků značky Sea to Summit.

Na tohle téma jsem sepsal samostatný článek, který si můžete přečíst zde.

Boty

Do terénu zastávám kvůli váhy a prodyšnosti raději běžecké trailovky než těžké trekové boty. Žádná membrána a o několik set gramů závaží méně na nohách. Pokud ale nedůvěřujete svým kotníkům a řadíte se spíše mezi sváteční horaly, tak pevnější obuv na Madeiře jistě oceníte. V záloze jsem měl ještě navíc ponožkoboty

K moři, do města a na nenáročné procházky nejspíš oceníte i nějaké žabky.

Batoh

V případě, že letíte s odbaveným zavazadlem a batůžkem navíc, si v rámci jednodenních výletů v pohodě vystačíte s batohem o objemu 15-25l. Osobně jsem velký fanoušek batohů Osprey a věřím, že s žádným z modelů této značky nešlápnete vedle.

Pokud chcete ušetřit na odbavení zavazadla a osvobodit se od zbytečností tak bych doporučoval něco okolo objemu 38l. S touhle velikostí se pohodlně zabalíte na celou dovolenou a můžete podnikat i výlety po okolí.

Řekněme, že vás bere kempování a máte s sebou i větší foťák. Tohle byl můj příklad, pro který jsem zvolil batoh Osprey Exos 48l.

Vybavení na Madeiru

Průvodce Madeira – Ceny za jídlo a služby

Většina Evropských zemí je pro nás Čechy bohužel výrazně dražší. Madeira do tohoto seznamu  dražších zemí však úplně nepatří. Spoustu věcí zde pořídíte podstatně levněji než u nás, ale také i obráceně. Nakonec to vychází dost podobně. Konkrétně za potraviny v supermarketu zaplatíte zhruba stejně. Největší a nejlevnější supermarket na ostrově se jmenuje Continente.

Levnější jídlo v restauracích začíná okolo 8€ avšak za kávu často nezaplatíte více než 1€. Lokální lahvové pivo o objemu 0,5l stojí běžně 0,6-1,5€. Sedmička průměrného vína se pohybuje v rozmezí 2€ až 8€.  

Noc v tříhvězdičkovém hotelu, apartmánu, nebo hostelu vychází odhadem na 20€/osobu. Pro skupiny bude bez pochyby nejlevnější airbnb, kde se bez problému dokážete dostat i pod polovinu uvedeného průměru.

Průvodce Madeira – Užitečné odkazy a vychytávky

Užitečné odkazy

walkmeguide.com – placená mobilní aplikace 50+ turistických stezek na Madeiře
mapy.cz – zdarma spolehlivě nahradí výše uvedenou aplikaci. Bude to však stát vyhledávání a plánování navíc
netmadeira.com – Madeira je relativně slušně pokryta webkamerami. Na této stránce je naleznete všechny pohromadě
epicmadeira.com – seznam outdoorových aktivit naleznete na těchto stránkách
madeiracamping.com – informace ohledně kempování a seznam kempů
revolut.com – nejpoužívanější platební karta mezi cestovateli

K posledním bodu se vyjádřím trochu více. Mám rád přehled o svých financích a běžně si na cestách nastavuji určitý budget. Věděl jsem, že na Madeiře strávím měsíc. Na kartě Revolut jsem měl tedy tolik eur, kolik jsem byl ochotný za celý měsíc utratit. Měl jsem neustálý přehled v zůstatku a odpadla mi starost s přepočítáváním měn.

Cestovatelské vychytávky

Vodní filtr – Voda je na Madeiře témeř všude. Stačí vám pouze malá láhev na vodu a vodní filtr
Nabíječka 3X USB
– jedna zásuvka v místnosti je otrava. S touhle nabíječkou je to zábava
Power Banka
– nejlepší zdroj šťávy v poměru cena/váha/výkon
Ponožkoboty Skinners
– boty, které se vlezou do kapsy

Průvodce Madeira – Co navštívit? Nejkrásnější místa Madeiry

I přes svou malou rozlohu má Madeira neskutečné množství nádherných míst a skvělých zážitků v nabídce. Tuhle sekci teprve připravuje a časem zde přibyde více článků. Mezitím se můžete pustit do čtení některého z následujících:

Vereda do Areeiro – nejkrásnější trek Madeiry

PR 1 Vereda do Areeiro (nebo také Arierio) je uchvátný horský trek vedoucí v oblacích Madeiry. Počáteční a cílový bod trasy tvoří dva ze tří nejvyšších vrcholů tohoto ostrova, přičemž ten třetí se nachází přímo mezi nimi. Nejen milovníci hor si zde přijdou na své. Výhodou je také fakt, že se na začátek treku do výšky 1818m dostanete pohodlně autem. Rozhodně si zde nenechte ujít ani východ a západ slunce s výhledem na skalnaté hory částečně zahalené mlhou a převalujícími se mraky dole v údolí. Zní tohle až příliš snově? Krásnější trek na Madeiře už jen stěží najdete. Číst více..

Vereda do Areeiro a Pico Ruivo

Levada Das 25 Fontes

Levada das 25 fontes patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším levádám na ostrově Madeira. Kromě samotné levády vás na cestě čeká také několik dech beroucích vodopádů, úžasných výhledů, zvědavých sýkorek a také i občerstvení ve zdejší rádoby restauraci. Absolovat tento krásný trek nevyžaduje příliš velkou fyzickou zdatnost a jeví se jako ideální varianta i pro rodiny s dětmi. Číst více..

Levada das 25 fontes Madeira

Fanal – Mystický les s bizarními stromy

Les Fanal je bez pochyby jedním z nejvyhledávanějších míst na ostrově Madeira. Bizarní tvary prastarých vavřínů v podmáčené půdě náhorní plošiny, kterou po většinu roku zahaluje hustá mlha, vytvářejí mystickou atmosféru, která je velkým lákadlem všech turistů a zejména krajinářských fotografů. Číst více..

Fanal Madeira

Zarezervujte si některou z nejvyhledávanějších aktivit

Průvodce Madeira – Otázky?

Tento článek je stále ve vývoji. Postupně sem budu přidávat další informace ohledně Madeiry a průvodce. Můžete se těšit na detailnější popis konkrétních míst a hromadu dalších fotografií. Pokud vás napadá něco, co by stálo za zmínku, nebo máte případně nějaké nezodpovězené otázky, tak je prosím napište dolů do komentářů. Pokusím se na to obratem odpovědět aby se mohli informovat i ostatní čtenáři. To nejdůležitější pak zahrnu i do článku.

Děkuji, Marek 🙂

19 Comments

  • Ahoj Martino, ano i letos budu na Madeiře trávit nějaký čas na přelomu dubna a května 🙂

 1. Ahoj plánujeme jet na Madeiru v květnu 2022. Už máme koupené letenky z Norimberku. Zvažujeme si půjčit karavan, případně auto. Karavan? Jsou cesty moc úzké? Co si o tom myslíš a co by jsi raději doporučoval? Dá se na nějaké levády dostat v pohodě i autobusem?

  • Ahoj, půjčit si karavan je určitě možnost, nicméně na některých z cest to bude vážně nervy drásající. Spousta cest je hodně úzkých, ale rozhodně to půjde… Možná bych šel spíš do nějakého menšího campervanu, ale kdyby byl karavan jedinou možností, tak by se to zvládlo i s ním. A autobusová doprava funguje víceméně všude, jen je dost omezená (převážně na města) a osobně bych se tomu spíš vyvaroval.

 2. Dobrý den,

  děkuji za super článek. Ještě víc se tam těším. Mohu se zeptat, zda je lepší mít hotovost a nebo platit kartou?

  Děkuji za odpověď 😉

  • Zdravím Míšo,

   dá se to zvládnout i bez hotovosti, nicméně na spoustě míst ušetří spoustu starostí takže bych si minimálně pár desítek eur zajistil 🙂

   • Děkuji, Marku, za odpověď. Něco málo jsem si rozměnila 😉 Už se moc těším a tvoje stránky jsou skvělé k nastudování základů, aby člověk věděl 👏

 3. Ahoj Marku, děkuji za inspirativní článek :). Letím za týden – lowcost a na lehko (beze stanu). Zajímá mě, jestli si vystačím s hamakou? nebo je lepší mít i karimatku? 🙂 Budu zřejmě odkázaná jen na stopování (ceny autopůjčoven se za ten rok nejspíš změnily, auto na 1 den vychází od 2 500kč 🙁 Jsem zvědavá, jestli existuje šance, že pojede nějaké auto do hor na východ slunce 😀 Nebo budu muset najít fleka na přespání po cestě 🙂

  • Ahoj Michaelo, vezmu to pozpátku…. Na východ se dá dostat autobusem, jinak tedy jak říkáš.. Přespat někde nahoře. Za týden letím na Madeiru taky a s těmi auty je to fakt síla! Měsíc zpátky jsme tam měli auto za cca 60 euro na den, teďkom už to bude lehce přes 100… Skoro to působí, jakoby se půjčovny chtěly tímto zahojit z doby pandemie a ceny uměle vyzdvihují. Zajímavá varianta může být i skútr 🙂 No a s tou hamakou nevím… lesy jako u nás v ČR tam moc nenajdeš a můžeš mít s hamakou často problém. Já bych si tu karimatku asi raději přibral. Pokud se ti to ale podaří dát celé s hamakou tak chci určitě od tebe potom slyšet zpátky jak to šlo 😀

   • To skutečně jede nějaký autobus ještě před východem slunce? To by bylo super 🙂
    Skútr jsem už zvažovala, ale vzala jsem si k srdci radu od kamaráda motorkáře, který by si jízdu na motorce na Madeiře prý netroufnul absolvovat 😀
    Karimatku tedy balím taky, děkuju! 🙂

    • S tím busem si nejsem úplně jistý, ale někde jsem to četl, že to lidi takhle využili.. akorát tedy když jsem tam byl minulý měsíc na východ slunce, tak si žádný autobus nepamatuji 😁 nicméně na východ slunce bych raději doporučil Ruivo. Bude tam méně lidí a zajímavější scenérie na východní stranu 🙂

     • Prima, moc děkuji! s tou dopravou se holt nechám překvapit, ono to nějak dopadne 🙂
      Děkuji za rady! A užij si další návštěvu Madeiry 🙂

 4. Zdravím, můžete mi poradit. Snažím se najít car rent za cenu kterou uvádíte cca 600Kč/den, bohužel cena malého auta na den je cca 85 Euro. Zkusil jsem váš odkaz, ale i tam byla cena malého auta cca 85 Euro ve městě Funghal. Cestuji s přítelkyní koncem června a chtěl bych si pronajmout na pár dní auto. Dík za odpověď.

  • Zdravím Vladimíre, bohužel na sezónu 2023 jsou ceny zhruba 3x dražší než tomu bylo loni. Konec června je navíc už hlavní sezóna a nedá se srovnat s koncem dubna. Půjčovny celosvětově razantně zdražují a obávám se, že za dřívější ceny si auta už nepůjčíme. Čekám jak se bude trh vyvíjet a případně později budu muset tuhle informaci aktualizovat…

Leave a Reply

Tato stránka používá soubory cookies. více informací

Soubory cookies jsou na tomto webu nastaveny tak, aby Vám poskytly nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít