Čím fotím, točím a jaký software používám?

Čím fotím, točím a jaký software používám?

Čím fotím, točím a jak upravuji své fotografie se poslední dobou stává velice častým tématem otázek u mě na Instagramu. Rozhodl jsem se tedy vše sepsat na jedno místo a udělat v tom jednou pro vždy všem jasno. Všechny nadpisy a obrázky jsou zároveň proklikové odkazy tak se můžete rovnou podívat i na detailnější informace jednotlivých produktů.

Psal se rok 2016 a já si v neodolatelné akci pořídil Canon 750D aniž bych o něm něco věděl. Byl to fajn foťák na začátek, ale tehdy jsem více točil než fotil a chyběla mi funkce ,,slowmotion”. Takže jsem se s ním alespoň naučil ovládat základy kompozice, manuální nastavení a koupil si o řadu vyšší Canon 80D. V létě 2019 jsem z jistých důvodů přesedlal na Full Frame bezzrcadlovku Sony A7iii se kterou jsem prozatím maximálně spokojený. O tom si detailněji povíme ale třeba až příště 🙂

Sony je nechvalně známý svou astronomicky vysokou cenou objektivů a já jsem věděl, že na trhu existuje pouze jeden širokáč, který bych moc chtěl. Sony 16-35 GM! Díky bohu se mi ho nakonec podařilo dobře sehnat z druhé ruky. Pokud by se tak nestalo určitě bych šel do Tamronu 17-28 f/2.8. Levnější, lehčí a velice dobrý výstup srovnatelný s výše uvedeným GMkem!

Spolehlivá a levná pevná padesátka. Asi takto jednoduše bych popsal tohle cenově příznivé sklo se kterým jsem zvládl odfotit například i celou svatbu. Nicméně i v outdooru si najde své uplatnění a ve fotobatohu zabírá minimum místa a váhy takže jde vždy všude semnou.

Tohle je relativně nový přírůstek do rodiny, který absolutně miluji.Více dopodrobna jsem se o něm rozepsal v samostatném článku ZDE.

První GoPro, které podle mě konečně stálo za to mít. Akční záběry, podmořský svět, videa na stories.. GoPro je fajn kamera bez které bych se obešel, ale jsou momenty kdy se fakt hodí mít alespoň jedno po ruce. Takže za mě cokoliv od sedmičky výš schvaluji.

Mikrofon, se kterým člověk nemůže šlápnout vedle. Tohle je už tak trochu historický kousek, ale stále slouží skvěle. V případě upgradu bych sáhnul po novějším Rode VideoMic Pro +

Přiznávám, že jsem se konkrétně na PD nechal zlákat českou Instagram komunitou, ale není to nic čeho bych litovat! Tento batoh je neuvěřitelně kvalitně zpracovaný a zažil toho už semnou více, než jakákoliv jiná materiální věc. Takže vřele doporučuji 🙂 A pokud momentálně řešíte výběr fotobatohu tak bych vám mohl třeba pomoci tímto článkem.

Fungovat bez téhle vychytávky už si upřímně nedokážu vůbec představit. Málokdy vyrážím do terénu bez fotobatohu a varianta připnutého foťáku na popruhu batohu mi přijde prostě pohodlnější než klimbající se foťák na popruhu okolo krku.

Popruhů s rychloupínacím systémem na trhu příliš moc nenajedete. Zato Peak Design mezi tím málem výrazně vyniká. 

Od chvíle co je Apple můj ,,love brand” už fakt nechci nic jiného. Tento Mac jsem si pořídil na Novém Zélandu v nejzákladnější a nejobyčejnější verzi. Dnes už ho snad nikde v obchodě neseženete takže nemůžu přiložit odkaz, ale dal by se cenově přirovnat k nejnovějšímu MacBook Air 13,3″ 516 GB. Dostanete o 3 roky novější stroj, lehce větší displej a lepší výkon.

Externí disky LaCie patří rozhodně mezi ty lepší. 

Tohle duo vám snad nemusím představovat. Asi bych zde neměl přiznávat, že jsem se ze začátku učil na pirátských verzích těchto dvou softwarů, ale pokud to s focením myslíte skutečně vážně tak pravidelně aktualizované verze určitě oceníte. Nehledě na to, že každý byznys začíná investicí. Neříká se to tak? 🙂 Navíc pokud nahráváte své fotografie a videa na fotobanku Adobe Stock o které píšu ZDE tak kromě pasivního příjmu budete mít Lightroom i Photoshop od určitého počtu prodejů zdarma.

Momentálně se učím pracovat s videem ve velmi opěvovaném Davinci Resolve. Nejlepší na tom je, že je zadarmo a dokážete v něm odvést fakt profesionální práci. Bohužel ale některé důležité funkce jako například redukci šumu už v této neplacené verzi nevyřešíte. Uvidím jestli mě Davinci natolik nadchne abych si zaplatil celou verzi nebo se vrátím ke starému dobrému Final Cut Pro.

Tak to by byla má minimalistická výbava. S předchozí technikou jsem měl hromadu skel a navíc ještě i stabilizátor Ronin S, který mi občas chybí. Určitě brzy rozšířím svou Sony rodinku také o nějaký větší zoom. Upřímně dost pokoukávám po objektivech Tamron jako například 28-75mm či 70-180mm. Kromě příznivější ceny jsou také i váhově úplně někde jinde oproti nativním sklům od Sony přitom na kvalitě nepostrádají. Uvidím jak a kde se mi podaří sehnat 🙂