FOTOBANKY! Jednoduchý ONLINE příjem ze svých fotografií a videí

FOTOBANKY! Jednoduchý ONLINE příjem ze svých fotografií a videí

Začátkem roku 2019 jsem se rozhodl vyzkouzet sílu fotobanek o kterých jsem slyšel spoustu rozporuplných názorů. První měsíce byly bídné, později začaly prodeje stoupat a v posledním měsíci téhož roku jsem poprvé překročil hranici 100 USD. Moje otázka tedy zní..  ,,Kam až můžou měsíční příjmy z fotobanek vystoupat?” 

Představa, že bych mohl v budoucnu pouze cestovat a živit se focením a natáčením videí pro zahraniční fotobanky je velmi lákává. Není k tomu potřeba s nikým spolupracovat, hledat klienty, vlastnit studio a vlastně člověk nemusí být ani profesionální fotograf natož vlastnit profi techniku. Vydělávat se dá klidně i telefonem!

V tomto článku Vás naučím jak vydělávat prodejem fotografií a videí mezitím když třeba zrovna spíte. Nezní tahle představa krásně? 🙂

fotobanky

Co jsou to fotobanky?

Fotobanka je internetové úložiště, kde můžete své soubory nabízet k prodeji. Bavíme se o fotografiích, vektorech, ilustracích, videích, ale třeba také i o hudbě. Osobně mám zkušenost pouze s fotografiemi a videem o čemž bude také i tento článek.

Kdo může na fotobankách prodávat?

Úplně všichni! Ve většině případů stačí pouze projít jednoduchou registrací a začít nahrávat. Některé fotobanky sice vyžadují ukázkové snímky na základě kterých posoudí zda Vaše fotky stojí za to, ale ve většině případů to prochází bez problémů. Vyberte proto pouze ty nejlepší.

Kdo na fotobankách nakupuje?

Stahovat cizí fotografie z internetu pro komerční účely je protiprávní, zaplatit fotografa je příliš drahé a Vy sami fotografem nejste. V tomhle případě přicházejí na řadu fotobanky ,kde za pár drobných vždy naleznete to co hledáte. Stejně tak vyhledávájí obsah i lidé ze zpráv, magazínů, cestovek, reklamky, blogů,  a podobně.

Proč začít s fotobankama?

Nebudete nikým vázáni, naskytne se Vám možnost nekonečného finančního růstu, naučíte se díky schvalovacím procesům fotit technicky správně, zjistíte zda jsou Vaše fotografie natolik dobré, aby za ně někdo zaplatil, postupně se můžete stát pánem svého času a tak dále…

Teď si představte, že jedete na dovolenou, kterou si náramně užíváte a aktivně sdílíte na Instagram. Stejně tak můžete fotografie sdílet i na fotobanky díky kterým se Vám klidně celá dovolená může za nějakou chvíli proplatit. A teď si představte, že tohle můžete dělat opakovaně po celý rok, protože máte díky fotobankám online příjem a nejste nikde vázáni 🙂 

Kolik můžu vydělat?

Jako příklad se uvádí, že portfolio s 6000 fotografií vynáší zhruba 500$ měsíčně. Od tohoto příkladu se však můžete pouze odrazit a udělat si hrubou představu. Výši Vašeho výdělku ovlivňuje pochopitelně kvalita a druh obsahu který publikujete. A teď tedy k číslům..

Za každý prodej dostanete pouze část ze skutečné ceny a každá fotobanka má tahle procenta nastavená trochu jinak. Až na pár vyjímek se ve většině případů budete pohybovat někde mezi 0,20 – 10$ za fotografii kterou však můžete prodávat opakovaně do nekonečna. Občas prodávám stejnou fotografii i několikrát denně. 

U videa jsou výdělky podstatně vyšší, ale zároveň se neprodávají tak často jako fotografie. Ceny se pohybují zpravidla v řádech desítek dolarů a v mém případě je to něco, na co se hodlám zaměřit v následujícím roce rozhodně více.

Příklady některých z mých prodejů: 

stock-photo-capital-city-of-vanuatu-port-vila-vacation-holiday-pacific-ocean-island-bungalow-1129789934
62x staženo, 37,44$ výdělek
500_F_249790077_b7sJNoWxhjNqwehnmbQPoJw5R0eKFQhh
69x staženo, 66,95$ výdělek
1x staženo, 34$ výdělek
15 sekund plážového volejbalu za 16,50$ (natočeno telefonem)

Co nejvíce prodává?

Na tuhle otázku jsem marně hledal přesnou odpověd. Obecně je však známo, že ,,životní styl” patří mezi ty nejpopulárnější. Můj životní styl je proměnlivý a vlastně zahrnuje i všechny ostatní kategorie. Nemám tedy lepší radu, než fotit prostě všechno včetně detailů okolo 🙂  

Pokud mám být konkrétnější a zaměřit se na kategorie tak to bude životní styl, cestování, příroda, události, prázdniny a svátky, jídlo, byznys, věda a technika, průmysl a podobně. 

Mé nejobsáhlejší portfolio si můžete prohlédnout ZDE.

Jako příklad tady uvedu fotografa Ondřeje Prosického, který má díky svému blogu velký podíl na tom, že právě i já začal s nahráváním na fotobanky. Ondřej fotí vyloženě jenom divokou zvěř a jeho výdělky jsou více než atraktivní!

Dalším uvedeným by mohl být například Pavel Szabo, který fotí primárně cestování. S Pavlem jsem se seznámil v severním Vietnamu kde jsem ho potkal díky jeho cestovatelského blogu na který mimo jiné sepisuje i své výdělky ve fotobankách.

Spousta lidí to vzdá běhěm prvního půlroku

Začátky jsou opravdu těžké. Fotobanky Vám rozhodně nezačnou vydělávat přes noc a prvních pár měsíců bude kritických. Budete nahrávat fotky a videa bez výsledků. Mé první video jsem prodal až po půl roce od nahrání! Stejně i fotky vydělávají první měsíce tak zanedbatelné částky, že ani nemáte chuť pokračovat. I já to dříve vzdal! Poprvé jsem fotobanky vyzkoušel zhruba tři roky zpátky s naprostým zklamáním. Poté jsem ale viděl, že se fotky občas samy prodávají a úspěchy ostatních fotografů mě motivovaly pokračovat. Dal jsem tomu tedy druhou šanci a začal pravidelně nahrávat. Známé české rčení ,,bez práce nejsou koláče” je tady opravdu na místě. Věnovat se fotobankám 40 hodin týdně stejně jako běžnému zaměstnání tak věřím, že jsou dnes moje příjmy úplně někde jinde!

Kde můžu prodávat?

Fotobanek je opravdu spousta. Některé vydělávají více, některé méně a některé jsou vyloženě ztráta času. Já osobně jsem začal jako asi všichni na Shutterstocku, který je údajně nejvýdělečnější. Později jsem se přidal i na Adobe Stock, kde s polovičním portfoliem předbíhám výdělky na Shutterstocku! Abych zvýšil tok mých příjmů na fotobankách ještě více tak jsem se zaregistroval i na dalších, které považuji za dobře výdělečné. Je důležité se zaregistrovat jako Contributor. Následující odkazy vás navedou přímo k registraci: 

Shutterstock
Adobe Stock
Bigstock
Dreamstine
Deposit Photos
Alamy
123rf
Pond5

Osobní tipy

  • Kvantita namísto kvality! Občas mám fotky o kterých si říkám, že budou velcí hráči a neprodávají se. Dost často mám mnohem zajímavější prodeje u fotek, které považuji za odpad. Nahrávejte tedy všechno a nesázejte to pouze na ty nejlepší kousky.
  • Věnujte pozornost úpravě. Kupující si přichází pro hotovou věc a proto je důležité, aby fotografie a videa vypadaly pěkně. Na úpravu fotografií doporučuji Lightroom a Photoshop od Adobe, který je sice zpoplatněný, ale zato budete mít aspoň větší motivaci si tuto investici vydělat zpátky. Na video je skvělý DaVinci Resolve, který je zcela zdarma.
  • Nahrávejte průběžně. Obecně se doporučuje nahrávat průběžně než-li nárazově. Prvním prodejem se následně šance k úspěchu jednotlivých souborů výrazně zvyšují a proto je důležité je mít na fotobankách systematicky ,,rozeseté”.
  • Nahrávejte na více fotobanek zároveň. Já začal na Shutterstocku, kde mi aktuálně visí okolo 1100 fotografií a 50 videí. Se stejnou velikostí portfolia i v ostatních fotobankách by moje výdělky byly dnes OPĚT někde jinde..
  • Používejte StocksubmitterNástroj, který Vám usnadní nahrávání. Oficiálně v bezplatné verzi Vám umožní nahrát 33 fotek měsíčně na všechny fotobanky zároveň. Nějakým záhádným způsobem mi jich tam dokáže nahrát zadarmo mnohem více 🙂 jen je pak občas potřeba si to ručně na jednotlivých fotobankách odklikat..

Ideální technika

Začněte s tím, co máte. Kdejaký telefon už dnes splňuje veškerá kritéria pro nahrávání na fotobanky a opravdu není potřeba mít profesionální techniku. Technicky dokonalý obraz je samozřejmě plus, ale pamatujte, že kvantita je stále více. Co používám já můžete zjistit třeba ZDE.

Předtím, než začnete..

Připraveným štěstí přeje. Shutterstock a podobně nahrává pravidelně na svůj blog zajímavé informace. Sledování trendů, úspěšných profilů a podobně nebude vůbec na škodu. Inspirujte se na YouTube  třeba tímhle videem, nebo se přidejte na Facebooku do této skupiny. Zkrátka se ponořte do světa fotobanek a nechte se unést 🙂

Na závěř..

Věřím, že teď ve spoustě z Vás bude tohle téma určitě rezonovat. Fotobanky jsou za mě velmi zajímavým způsobem jak si vydělávat tím co mě baví. V následujícím roce bych rád docílil alespoň pětinásobně vyššího výdělku a tak nějak věřím, že to může být klidně i více. Mezitím mě můžete sledovat na Instagramu, kde budu každý měsíc sdílet své výdělky za měsíc předchozí a můžete tak pozorovat jak se mi daří v dosažení tohoto cíle. Jsem zvědavý, kde budou tyto hranice za pár let.
Moc Vám všem děkuji za pozornost, držím palce v prodejích, přeji šťastný Nový Rok a byl bych vděčný, kdybyste tento článek poslali dále 🙂 

Marek Rybář

Autor

V roce 2016 jsem se vydal na cestu kolem světa. Tehdy jsem ještě netušil, že se cestování stane závislostí a tvorba vizuálního obsahu skrz fotoaparát bude nedílnou součástí mého života.
Marek Rybář

NEWSLETTER

Přihlaste se k mému newsletteru a už nikdy Vám neunikne žádná důležitá informace 🙂