Jak a podle čeho vybrat správně fotobatoh?

Jak a podle čeho vybrat správně fotobatoh?

Vybrat si správně fotobatoh může být pro začátečníka lehce ožehavým tématem. A je vlastně takový fotobatoh vůbec důležitý? V dnešním článku se Vám pokusím přiblížit proč byste takový batoh případně brašnu měli vlastnit a podle čeho si vybírat.

Protekce a šetrnost na prvním místě

Fotografování, případně videotvorba není zrovna jeden z těch levných koníčků. Alespoň tedy pokud to berete opravdu vážně. Samotná technika se běžně pohybuje v rozmezí desítek až stovek tisíc korun a je tedy nesmysl šetřit na batohu, ve kterém budeme všechno to ,,harampádí” uchovávat. Pokud se tedy díváte na fotobatoh a vybíráte podle nejlevnější možné ceny tak bych doporučil tohle myšlení ještě trochu přehodnotit 🙂

,, Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval levné věci" 

Podle čeho vybírat fotobatoh?

Velikost

V první řadě Vás bude zajímat velikost fotobatohu v závislosti na technice. Pochopitelně budete chtít, aby se Vám tam vše krásně vešlo a případně zbylo ještě i trochu místa například na pití, mikinu a tak podobně. Nejběžnější velikosti na denní používání (1 tělo, 2-3 objektivy, notebook/tablet, stativ) bývají někde mezi objemem 20 až 30 litrů. Pokud vlastníte navíc třeba ještě i dron, obří stativ, náhradní tělo a podobně tak už budete bez pochyb potřebovat něco většího. Dále už jen záleží v jakém prostředí hodláte fotobatoh využívat.

Využití

Jste více do svateb nebo outdooru? Jasně i taková svatba se může zvrhnout v pěknou divočinu, ale i přesto se tam chcete prezentovat spíše elegantně než jako vášnivý dobrodruh. Já se třeba vyfiknul elegantně do terénu.. takže žádná pravidla 🙂 Každopádně pokud víte, že fotíte nejčastěji ve společnosti tak asi nebude příliš řešit odolnost a nepromokavost fotobatohu a dáte spíš přednost vzhledu. V opačném případě chcete, aby Váš batoh vydržel nešetrné zacházení a stále držel techniku v bezpečí. Nezapomeňte tedy při rozhodování brát v potaz i tyhle ,,detaily”.

Přístup

Na mysli mám přistup dovnitř batohu. Nejběžnější je asi otevírání na zádech, které člověk ocení nejvíce když má spoustu techniky a potřebuje si k výměně pohodlně batoh položit na zem. Nicméně boční přístup mi přijde efektivnější a rychlejší. Takže si stačí shodit batoh z jednoho ramene a v okamžiku prohodit pohodlně objektivy. Tohle je nejspíš jenom otázka zvyku a záleží na Vás, který způsob otevírání se Vám bude zamlouvat více. Navíc má každý batoh jiné rozložení vnitřního prostoru a způsob otvírání je nejspíše to poslední kritérium podle kterého bych vybíral.

Vzhled

A teď nemám na mysli vzhled kvůli toho abyste měli ten nejvíce sexy fotobatoh na zádech, ale z důvodů bezpečnosti zejména na cestách v zemích se zvýšenou kriminalitou. Zlodějíčci moc dobře ví, že fotobatoh skrývá jistý poklad. Čím méně je zjevné co si nesete na zádech, tím lépe. Nicméně v bezpečných zemích bych si s tímto hlavu příliš nelámal.

fotobatoh

Doporučení podle využití

Pro lepší představu tady ukážu různé typy fotobatohů podle využití. Vybíral jsem pouze takové o které bych měl skutečně zájem. Kliknutím na obrázek se můžete podívat přímo do obchodu a zjistit více.

Do města a společnosti

Peak Design Every Day Backpack 20L
Lowepro ProTactic BP 450 AW II
Fotobatoh
Wandrd Prvke 21L

Outdoor a jednodenní turistika

Fotobatoh
Peak Design Travel Backpack 45L
Fotobatoh
Shimoda Explore 40 Backpack Blue Nights
Shimoda Action X30

Vícedenní turistika a cestování

Shimoda Action X70
Shimoda Action X50
Osprey Aether AG 70
Tohle vysvětlím níže 🙂

Všechny tyto batohy se můžou zdát trochu dražší, ale jak říkám.. Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval levné věci. Raději si tedy připlatím za něco kvalitnějšího, bezpečnějšího pro mou techniku a v neposlední řadě komfortnějšího na zádech.

Jaký fotobatoh vlastním já?

Dříve jsem žádný neměl a vystačil jsem si s běžným batohem. Na cestu kolem světa jsem se vydal s výše zmíněným batohem Osprey Aether AG 70, který mi spolehlivě sbalil veškerý můj majetek včetně fototechniky. Foťák a objektivy jsem jednoduše balil do oblečení. Na menší pochůzky okolím a jednodenní výlety jsem si odepnul horní část krosny, která sloužila jako jednodenní batoh. Tohle bylo ovšem už dost omezující a ne zrovna šetrné k technice. Rozhodl jsem se pro kvalitní fotobatoh, který se mi zároveň vešel dovnitř krosny a já mohl stále cestovat pouze s jedním batohem na zádech.

V době kdy publikuji tento článek má můj PD už 2 a půl roku života za sebou. A zažil toho semnou fakt hodně! Nejenom, že semnou obletěl celý svět dokola, ale zažil i hodně extrémních podmínek jako třeba -35 stupňů v kanadských Rockies, provazové deště jihovýchodní Asie, pád na záda z kluzkých kopců Islandu a tak podobně. Kromě využití jako fotobatohu ho používám třeba také i na nákupy. Ano čtete správně. Jelikož krosna Osprey a fotobatoh Peak Design jsou jediné dva batohy, které vlastním tak musím fungovat s tím co mám. Dokonce si troufám říci, že patřím mezi jedny z nejnáročnějších uživatelů Everyday Backpacků a musím konstatovat, že stále vypadá skvěle! Jestli můžu nějaký fotobatoh doporučit tak víte který 🙂

Produkty Peak Design mám obecně velice rád. Výrobci si dávají velice záležet na kvalitě a detailech. Navíc máme skvělou československou komunitu na Instagramu , kterou spojuje právě tahle značka. Kromě samotného fotobatohu vlastním také i Capture Clip (v3) na který nedám dopustit a jde vždy všude semnou (o tom třeba až příště), dále klasika popruh Slide Lite a na závěr brašna Sling 10L, kterou sice nevlastním přímo já, ale přítelkyně.

Tuhle brašnu jsem vyhrál na profilu @peakdesignczsk, takže doporučuji sledovat 🙂

Pár slov na závěr..

Investici do kvalitního fotobatohu bych určitě všem doporučil. Ve finále to bude jenom zlomek celkové hodnoty techniky a za přidanou délku životnosti Vašeho vybavení to prostě bude stát. 

Většinu odkazů jsem tady směroval na Megapixel.cz, protože ho mám prostě nejraději, ale všechny tyto produkty najdete i kdekoliv jinde jako například na FotoŠkoda.cz nebo Alza.cz. Jediný batoh Wandrd jsem našel pouze na Cestovatelskýobchod.cz.

Tak a teď je řada na Vás! Jaký batoh vlastníte nebo byste si rádi koupili? Podělte se s ostatními dole v komentářích 🙂

Já Vám tímto děkuji za pozornost a zase příště!

Líbí se ti tento článek? Podpořit můžeš sdílením!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Marek Rybář

Marek Rybář

https://marekrybar.cz

V roce 2016 jsem se vydal na cestu kolem světa. Tehdy jsem ještě netušil, že se cestování stane závislostí a tvorba vizuálního obsahu skrz fotoaparát bude nedílnou součástí mého života.

NEWSLETTER

Buď jako první v obraze a získávej prémiový obsah rovnou k tobě do mailu! Stačí se přihlásit k odběru 🙂