Severní Vietnam: Dechberoucí okruh Ha Giang na motorce

Severní Vietnam: Dechberoucí okruh Ha Giang na motorce

Severní Vietnam patří mezi jedno z mých nejoblíbenějších míst jihovýchodní Asie. Kromě usměvavých tváří, rýžových políček, perfektního jídla a extrémně levných služeb nabízí severní Vietnam také dechberoucí okruh Ha Gaing o kterém bude i tento článek. Řeč je o zhruba 400km dlouhém horském okruhu, který se skrývá nedaleko čínských hranic. Nejlepším způsobem jak probádat tento odlehlý kus země bude zajisté ze sedla motorky, kterou si můžete v přilehlé oblasti kdekoliv zapůjčit.

Jak se tam dostat?

Severní Vietnam vychází cenově podobně jako jižní. Zpáteční letenky z Prahy a okolí České republiky je možné sehnat v rozmezí 8-16 tisíc Kč/osobu v obou případech severní i jižní Vietnam. K vyhledávání letenek používám nejčastěji Skyscanner.com.

Předpokládám, že už máte cestu do Vietnamu vyřešenou a zajímá Vás konkrétně okruh Ha Giang (čtěte Ha Zang). Úplně nejjednodušší a nejlevnější variantou bude dostat se do stejnojmenné vesnice z hlavního města Hanoje. S naši cestovní zkušeností ve Vietnamu bylo vždy levnější domluvit si transport přímo na recepci hotelu, než online s různými společnostmi. Autobus Vás navíc nabere přímo před hotelem, nebo jen kousek od něj. Pokud se rozhodnete jet přes noc, tak můžete ušetřit i za ubytovaní. My dali přednost kvalitnějšímu spánku a jeli raději přes den. Cesta na trase Hanoj – Ha Giang by neměla být dražší než 200-300 Kč/osobu a zabrat více než 5-6 hodin (v roce 2018 jsme platili 200 000 VND)

Před cestou do Vietnamu by se mohlo hodit..

Baner LP930x180

Kde se ubytovat a sehnat motorku?

Můj osobní tip je Hotel Huong Thao 2. Za příznivou cenu nabízí pěkné a klidné ubytování, možnost uschování zavazadel bez poplatku, výborné snídaně za pár korun a hlavně je součástí tohoto hotelu i půjčovna spolehlivých motorek. Od plně automatických skútrů přes ty poloautomatické, až po běžné motorky Vám zapůjčí jeden stroj za úsměvných 150 000 VND/den. Nejspíš Vám řeknou trochu jinou cenu, ale nebojte se smlouvat. Jste přeci ve Vietnamu 🙂 V našem případě nám dokonce zapůjčili skútr den předem zadarmo, abychom se s ním mohli trochu více seznámit a připravit se na okruh. Řidičský průkaz tady nikoho nezajímá..

Severní Vietnam v celé své kráse

Severní Vietnam Ha Giang
Severní Vietnam Ha Giang

DOPORUČENÍ: V horách můžete mít potíže s GPS signálem. Doporučuji mít po ruce tedy nějaké offline mapy. Já používám MAPS.ME

Den první: Ha Giang - Tam Son - Yen Minh

Jenom co vyjedete za Ha Giang tak se Vám začne otevírat dechberoucí krajina, která Vás bude doprovázet podél celé trasy. Cesta do Yen Minh je dlouhá zhruba 100km a rozhodně nemusíte nikam spěchat. Plná nádrž by Vám na na celou tuto cestu vystačit. Na místě opět najdete spoustu možností ubytování od klasických hotelů až po ubytování u místních – homestay. V případě celého okruhu jsme si předem žádné bydlení nedomlouvali a nebyl problém jednat až na místě. Jedinou překážkou v těchhle končinách byla jazyková bariéra. Angličtina se sem pořádně nedostala a tak je domluva s místními docela zábava. Určitě skvěle poslouží obrázky v telefonu, překladač, nebo třeba cestovatelské tričko od Travel Bible.

Den druhý - Yen Minh - Lung Cu - Dong Van - Meo Van

Na konci vesnice Yen Minh naleznete benzínku, kde raději natankujte. Vydáte se směrem na Dong Van, kde můžete odbočit na rozhlednu Lung Cu, která leží na hranicích Vietnamu a Číny. Odbočka se nachází ještě před vesnicí Dong Van. Platí se zde nějaký symbolický poplatek za vstup, ale není to nic závratného. Cesta sem není zrovna nejlepší, ale ten pocit zajet si až k Číně za to prostě stojí. Zpátky můžete jet buď stejnou trasou a vychutnat si scénickou cestu vedoucí až do Dong Vanu, nebo zvolit kratší, ale záživnější variantu. Trasa vedoucí z Dong Vanu do Meo Vac se stane místem, které budete projíždět s otevřenými ústy. Tahle část je opravdu nádherná a doporučuji Vám si ji pořádně vychutnat. 

Severní Vietnam je od jižního zcela odlišný

severní Vietnam Ha Giang
Severní Vietnam Ha Giang

Den třetí - Meo Vac - Yen Minh

Tato zdánlivě krátká trať Vám nakonec přijde ještě vhod. Netrénované zadky začnou již druhý den na motorkách pořádně bolet a trochu odpočinku jim rozhodně prospěje. Cesta je však opět bohatá na výhledy a skrývá zajížďky do několika vesniček skrz horské průsmyky. V našem případě to nebylo tedy kratší, než předchozí dny. Pokud se na to cítíte tak nespěchejte a objevujte okolí 🙂

Den čtvrtý - Yen Minh - Ha Giang

A tady je už a pouze jenom na Vás, kterou cestou se vydáte zpátky. Jsou zde hlavní tři možnosti. Můžete jet zpátky stejnou cestou jako jste přijeli, nebo se vrátíte cca 13km zpátky, kde odbočíte na silnici číslo 176. A právě tuto variantu bych doporučil. Třetí možnost následuje po zhruba 20km, kde narazíte na rozcestník. Máte možnost odbočit doprava na silnici 181 přes kterou se vrátíte do vesnice Tam Son, nebo pojedete doleva a budete se držet na silnici 176 téměř až do Ha Giang. V obou případech uvidíte spoustu nádherné krajiny a nebudete si muset vyčítat, že jste nejeli tou druhou.

Severní Vietnam Ha Giang

Pár slov na závěr..

Celá tato trasa je pouze individuální a je jenom na Vás jak si ji rozvrhnete. V našem případě měl tento okruh něco málo přes 400km a čtyři dny nám byly naprosto dostačující. Dá se to zvládnout samozřejmě i rychleji, nebo pomaleji s delšími zastávkami ve vesnicích.

Na silnicích zde platí pravidlo – silnější vítězí. Dávejte si tedy pozor, jeďte opatrně a uhýbejte větším vozidlům. Na dopravní předpisy se v těchto končinách VŮBEC nespoléhejte. 

Více k tomu nemám a nezbývá mi nic jiného než Vám popřát šťastnou cestu 🙂

Dokument Napříč severním Vietnamem

Napsat komentář