Právě si prohlížíte Jak fotit polární záře telefonem

Jak fotit polární záře telefonem

  • Rubriky příspěvkuFoto a video

Fotit polární záře telefonem je v dnešní době už relativně jednoduchá záležitost. Pouhých pár let zpátky to ještě nebylo vůbec možné, kdežto dnes už to dokáže kdejaký novější mobilní telefon. Chystáte se na sever a láká vás zažít polární záře? Nevlastníte žádný fotoaparát a bojíte se, že nebudete mít žádné fotografie? Pak je tenhle článek právě pro vás. Protože telefony máme všichni!

Aplikace na focení polární záře telefonem

Úplně na začátek je důležité chápat, že pokud váš hardware není dostatečně výkonný, tak ani software výsledek příliš nezachrání. Pokud tedy vlastníte starší telefon, který nemá možnost manuálního nastavení/noční fotografie, pak můžete v terénu čelit jistým překážkám. Dost možná to bude úplně bez šance. Nicméně občas telefony překvapí a pomocí externích aplikací dokáží defaultní vlastnosti lehce vylepšit. Příliš bych se na to ale nespoléhal.

Jednou z takovou aplikací je NightCap Pro, která je přístupná pouze pro Apple telefony. Konkrétně iPhone nemá defaultně možnost měnit nastavení jednotlivých parametrů. Od jedenáctky nahoru umí iPhone dělat automaticky všechno sám. Starší modely si bez této aplikace neporadí a obecně bych se na nižší řady iPhone (X,9,8,7 a dolů) vůbec nespoléhal ani s touto aplikací.

Novější Android telefony mají možnost zabrouzdat hlouběji do nastavení. Stačí se překliknout z klasického foto módu do ,,Pro“ , nebo ,,Manuál“ . U starších kousků to bude platit podobně jako u Applů. Můžete zkusit nějakou externí aplikaci, ale nemějte příliš velká očekávání.

Poznámka: Za silného svitu měsíce v kombinaci s nevšedně silnými polárními zářemi je možné tento fenomén zachytit i staršími telefony. Obecně je však lepší se úplňku vyvarovat. V případě, že budete mít slabé záře, tak je bude světlo měsíce přebíjet.

Přibalte si s sebou stativ

Spousta nejnovějších telefonů disponuje skvělou stabilizací a konkrétně iPhone 11, 12, 13 a výš tohle zvládnou úplně v pohodě i bez stativu. Některé Android telefony se snaží dohnat iOS, ale zatím jsem se v terénu nesetkal s ničím fascinujícím. Rozhodně si s sebou tedy přibalte stativ, pokud nepatříte mezi Apple fanoušky. Bude se fotit dlouhá expozice, kdy je zapotřebí udržet naše telefony v naprostém klidu a nehybně po dobu několika sekund. I ten nejmenší pohyb rukou bude mít za následek rozmazanou fotografii. Vřele doporučuji stativy značky Joby, které se dají využít i pro fotoaparáty. Sám vlastním 🙂

polární záře telefonem
Nemáte stativ? Pak budete muset improvizovat

Focení polární záře telefonem Android – nastavení

Každý telefon se chová trochu jinak a je zde téměř nemožné aplikovat stejné nastavení pro všechny zařízení. Zároveň také záleží i na konkrétních světelných podmínkách. Je proto potřeba rozumět jednotlivým kategoriím a v případě potřeby je průběžně upravovat. Spousta androidů má možnost noční fotografie, která funguje automaticky stejně jako iPhone. Nejdřív bych ale zkusil manuální mód a až následně ten noční. Potom už jen stačí porovnat, který vypadá lépe.

Nastavení rychlosti závěrky

Během dne můžeme rychlost závěrky držet na vysokých hodnotách. Za prudkého slunce například 1/500. V noci však děláme pravý opak a je potřeba otevřít závěrku na několik sekund abychom sesbírali co nejvíce světla na senzor. Jako počáteční bod můžete zkusit například 10 sekund. Tady však pozor! Výsledná hodnota nebude 1/10, ale 10s, nebo 10″. Čím déle necháte závěrku otevřenou, tím světlejší fotografii získáte.

Nastavení clony

Většina mobilních telefonů tuhle možnost vůbec nemá a s největší pravděpodobnosti to můžete úplně přeskočit. Pokud však vidíte v nastavení nějaké číslo začínající písmenem F, tak se to snažte držet na nejnižších možných hodnotách. Například f/3.5, nebo klidně i f/1.4 pokud vám to telefon dovolí. Clona funguje jako lidská zornička. Čím více se otevře, tím více světla zachycuje. Nižší clonové číslo = širší zornička.

Nastavení ISO

Pomocí hodnoty ISO kontrolujeme citlivost senzorů na světlo. Za světlých podmínek držíme ISO číslo v nízkých hodnotách. V noci to však musíte navýšit. Ne však příliš moc… čím vyšší ISO, tím zrnitější fotografie. Ideální hranice se pohybuje okolo ISO 3200. Snažte se to však stáhnout tak nízko, jak vám jen situace dovolí. Můžete protáhnout délku závěrky na dvojnásob a snížit hodnotu ISO na polovinu. Chce to trochu experimentování.

Nastavení manuální ostření

Jelikož fotíte v noci za tmy, tak bude mít váš telefon s největší pravděpodobností problém rozpoznat objekty, na které spolehlivě zaostří. Proto je potřeba přepnout ostření do manuálního nastavení a zaostřit na nekonečno. AF, tedy auto focus, je potřeba překliknout na MF. Následně se vám tam objeví další dvě ikonky: na jedné straně květina (nebo 0) a na druhé hora (nebo 1). Prstem přejeďte na stranu hory (1) = nekonečno.

Vyvážení bílé

S tímto nastavením se nemusíte příliš trápit a můžete to klidně nechat na automatických hodnotách AWB (auto white balance). Pokud však chcete být kreativní, tak můžete zkusit i ostatní varianty. Pomocí vyvážení bílé kontrolujeme teplotu barev. Obecně se pohybuji mezi 4000k (studená, modrá) až 5400k (teplá, do žluta). Bez měsíce sedí více studená, kdežto za úplňku teplejší.

Vypnout blesk!

Já vlastně ani nevím, proč tenhle nesmysl vůbec existuje. Jakékoliv fotky s vestavěným bleskem vypadají otřesně. Zejména v krajině se blesk nepoužívá nikdy! Při focení polární záře je to navíc nechtěné světelné znečištění. Vypněte své blesky a už je nikdy nezapínejte 🙂

Focení polární záře telefonem iPhone

iPhone umí vše zvládnout sám a expozici si vypočítá automaticky na základě světelných podmínek. V noci fotí iPhone dlouhou expozici automaticky ať chcete, nebo ne. Možná jste si někdy všimli, že fotografie pořízené za horších světelných podmínek jsou občas rozmazané. Musíte držet telefon po dobu 1-3 sekund zcela nehybně a pak budou ostré.

Expozici je však možné manuálně prodloužit v levém horním rohu, kde na vás vyskočí žlutá ikonka s hodnotou pár sekund. Stačí rozkliknout a manuálně posunout na maximum. Z praxe v tom však nevidím žádný rozdíl a můžete to klidně ignorovat.

Pokud máte starší iPhone než 11 a chcete zkusit štěstí, tak si musíte stáhnout některou z příslušných aplikací, a následovat nastavení stejně jako je tomu u mobilních telefonů Android. V každém případě bude však lepší nemít příliš velká očekávání.

Doporučené telefony a příslušenství

Kvalita výsledné fotografie se dá ovlivnit nejen nastavením, ale také i příslušenstvím a výběrem toho správného telefonu. Níže vám doporučím pár osvědčených kousků ať už mnou samotným, nebo mými kolegy.

Apple

iPhone 12 mini Alza.cz / Mall.cz
iPhone 12 proAlza.cz / Mall.cz
iPhone 13 proAlza.cz / Mall.cz

Android

Samsung Galaxy S20 ultra Alza.cz / Mall.cz
OnePlus 9 ProAlza.cz / Mall.cz
Xiaomi Mi 10,11Alza.cz / Mall.cz

Příslušenství

Stativ JobyMegapixel.cz
Stativ Manfrotto mini Megapixel.cz
Držák telefonuMegapixel.cz
Objektivy Sandmarc Sandmarc.cz

Pokud nemáte dostatečně široké ohnisko, pak externí objektiv může být řešení

Jaká je vaše zkušenost s focením polární záře telefonem?

Už jste někdy měli možnost fotit polární záři? Podělte se i s ostatními čtenáři o svou zkušenost dole v komentářích. Kdy se vám to kde podařilo a v případě focení telefonem, jaký jste používali vy? 🙂

Nezapomeňte si přečíst také

Jak na předpověď a pozorování polární záře
Nejčastější chyby před a při pozorování polární záře
Facebook skupina: Lovci polární záře

Napsat komentář