Právě si prohlížíte Nejčastější chyby před a při pozorování polární záře

Nejčastější chyby před a při pozorování polární záře

Takže se chystáte na sever a chcete zvýšit své šance na úspěšné pozorování polární záře? Jelikož jsem v oblasti polárního kruhu strávil několik let, živím se jako průvodce lidí za tímto fenoménem, tak si troufám říci, že mám dostatek užitečných zkušeností, abych je mohl předat dál. Jaké jsou tedy nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští před a při pozorování polární záře?

Tento článek vzniká především na základě otázek a situací, se kterými se téměr denně potýkám tady na severu Norska v Tromsø. A když ne osobně v terénu, tak online v inboxu. Pozorování polární záře může být skutečně životní zážitek, ale je potřeba mít na vědomí pár důležitých faktů, aby to opravdu stálo za to.

Pozorování polární záře v létě za polárním kruhem

Za polárním kruhem v létě slunce nezapadá a polární záře tedy není možné spatřit. Období půlnočního slunce je nejintenzivnější v červnu a červenci. Nicméně květen a srpen jsou stále příliš světlé měsíce a doporučuji se tomuto období vyvarovat. Hlavní sezóna trvá od konce září do konce března. Neznamená to však, že v létě nejsou. Solární bouře se na slunci odehrávají celoročně. Přes denní světlo je však nemožné cokoliv spatřit.

Pokud chcete zažít záře v létě, tak se budete muset vydat do Severní Ameriky. Magnetické pole je nakloněné právě tímto směrem. Například Aljaška, nebo Kanada vám tuhle nádheru dokáže nadělit i v letních měsících. Záleží však na konkrétní lokalitě. Nesmíte se vypravit příliš na sever, kde opět vládne půlnoční slunce.

Pozorování polární záře příliš na jihu

Pojďme se vrátit zpátky do Evropy a uvedeme si zde konkrétně Norsko… Letecky se jednoduše dopravíte do Tromsø, které leží zhruba 350 km za polárním kruhem. Pozorovat polární záře v oblasti polárního kruhu chcete ze dvou důvodů.

Zaprvé v létě zde slunce nezapadá a naopak v zimě zde nevychází. Pozorovat záře v denních hodinách je vzácné, ale stát se může.

Zadruhé v případě, že budete mít ,,smůlu“ na slabou solární aktivitu, tak bude záře možné pozorovat pouze za polárním kruhem. Zkrátka a jednoduše dolů na jih nedosáhnou. Tenhle údaj se značí indexem Kp.

polární záře Tromso, Norsko

Vysoký Kp index není důležitý

Tohle je vůbec ta nejběžnější chyba, které tady na severu téměř denně čelím… Většina mobilních aplikací na předpověď solární aktivity se zaměřuje právě na Kp index. Ostatní čísla a grafy působí příliš komplikovaně a není divu, že se většina lidí zaměřuje pouze na vysoké hodnoty Kp. V praxi to znamená tak, že agentury praskají ve švech. Naopak při nízkých hodnotách Kp není takový zájem o tour.

Kp index nám pouze říká, jak daleko na jih v případě dobrých září bude možné něco spatřit. Nula znamená žádná aktivita, jedna znamená lidé za polárním kruhem vidí záři. Devět, absolutní možné maximum, na záře stačí letět např. do Oslo. Pro nás lidi pozorující za polárním kruhem se však nic moc nemění.

Pochopitelně nám do jisté míry vysoký index Kp značí dobrou příležitost. Mnohem důležitější je však sledovat počasí a ostatní parametry, přes které když se záře nepřehoupnou, tak žádné Kp nebude. Jak na pozorování a předpověď se konkrétně rozepisuji tady.

Z praxe: Kp 1 až 2 jsou dost často parádní záře, zároveň pamatuji i noci, kdy Kp 6 s dokonale čistou oblohou nenabídlo vůbec nic. Lokalita Tromsø.

Neignorujte počasí

Polární záře se vyskytují ve výškách zhruba 100 km nad zemským povrchem, nejčastěji v ionosféře, kdežto mraky podstatně níže. Pokud na obloze nevidíte jedinou hvězdu, pak bude pozorování záře velice komplikované. V tomto konkrétním případě půjde už zcela jenom o štěstí. Teď když už víte, že Kp index není natolik důležitý, plánujte své výjezdy především v závislosti na počasí.

Vrátím se zde opět k Tromsø, jehož břehy omývá Golfský proud, což má téměř z pravidla za následek výrazně rozdílné klima oproti vnitrozemí. Dost často zde máme tedy na výběr ze dvou počasí. Buď se jede na východ a nebo na západ. Sledujte počasí a vyvarujte se srážkám a mrakům.

Mezi žhavé destinace na severu kvůli příznivému počasí a jednoduché dostupnosti patří buď norské Tromsø, nebo například švédské Abisko. Na druhou stranu turisticky lákavé Lofoty a Island nabízí úžasnou přírodu, avšak počasí je v těchto koutech hodně nepříznivé. Pokud je cílem vaši cestu primárně polární záře, tak nedoporučuji.

Na druhou stranu i nepříznivé počasí může dost často překvapit. Někdy jezdíme i stovky kilometrů v okolí a šance natrefit alespoň na nějakou trhlinu v obloze je podstatně vyšší, než kdybychom zůstali na místě.

polární záře

Nepodceňujte Northern lights Tours

A teď si to prosím nepřeberte jako radu průvodce, který vám chce prodat tour. Moc rád se s vámi potkám v terénu, o tom žádná, ale chci zde především uvést pár důvodů, proč se taková tour vyplatí. V případě sólo cestovatelů je to rozhodně levnější záležitost než auto z půjčovny a náklady spojené s dopravou. V páru už to vychází docela podobně. Skupinka lidí už vlastním autem ušetří.

Ale! Bude vás to stát hromadu práce a starostí navíc. Tohle však nemusí být pravidlem a dost možná můžete mít i štěstí. Je však potřeba vyrazit do míst, kde je tma, ideálně krásný výhled a v neposlední řadě i bezpečí. Stát někde na zledovatělé krajnici v naprosté tmě je skutečně ta nejhloupější možnost.

Průvodci mají přehled o dobrých lokalitách, vzájemně se informují o počasí v konkrétních místech (často užitečnější než předpověď), ve většině případů jsou to i profesionální fotografové k dispozici a v neposlední řadě se snaží zajistit i komfort. Například oheň, jídlo a horké nápoje. Možnost sezení ve vyhřátém autobuse (někdy čekáme i hodiny na jednom místě, než něco spatříme), zajímavosti z okolí, vzdělání v oblasti polární polární záře a fotografování.

Za nepříznivého počasí najezdíme i 350 km za noc! To je dlouhá doba a vzdálenost na zvýšení úspěchu. Nehledě na to, že budete mít třeba i příležitost navázat nová přátelství. A nebo i partnerství, haha. Kdo přečetl tenhle článek, tak ví 🙂

S jakou tour vyrazit na polární záře?

Nedoporučuji společnosti, které vozí své zákazníky do base campů. Pokud neklapne počasí, tak nic neuvidíte. Navíc ani tak nezáleží na společnosti samotné jako na konkrétním průvodci. Společnost zprostředkuje zájezd, ale průvodce si sám určí kam jede. Většina z nás tady vzájemně komunikuje a pomáháme si zejména za nepříznivého počasí.

Konkrétně já jsem u společnosti Northern Shots. Patříme mezi ty levnější a nabízíme velice základní tour. Na konci všeho nám všem stejně jde jen o to jedno. Záleží už na vás, jestli si chcete připlatit za jídlo, oblečení, malou skupinu a podobně. Přidávám zde i odkaz na nějaké nabídky od konkurence.

Poznámka: Doporučuji rezervovat dopředu. Občas se může stát, že už na vás na poslední chvíli nezbyde místo.

Pozorování polární záře z města

Polární záře bohužel není tak viditelná, jak si někteří lidé mohou myslet. Tohle ještě rozeberu více. Všechno je to hodně o štěstí, ale pokud však máte něco ve vlastních rukou, tak je to možnost výběru dostatečně tmavého místa. Proto tedy nikdy, ale NIKDY nedoporučuji pozorovat polární záře z města! Šance je téměř nulová.

Výjimky se dějí… třeba někde na okraji a na obloze to svítí tak, že je potřeba se mazat opalovacím krémem (tady záměrně přeháním, abyste si vybavili skutečně nevšední záře), ale i přesto budete mít stále lepší zážitek z míst, kde není ideálně světlo vůbec žádné.

Příliš vysoká očekávání

Řeknu to narovinu… Polární záře nikdy nevidíme tak dobře, jak je známe z fotografií. A to ze třech hlavních důvodů.

Zaprvé nejsme noční tvorové. Ve tmě bez použití umělého osvětlení máme tendenci vidět pouze černou a bílou. Tudíž na zřetelně a jasně zelenou až červenou jak znáte z fotek můžete zapomenout.

Zadruhé žijeme ve 21. století, kdy technologie dokáže zázraky. To, že náš foťák/telefon zachycuje záře jinak než je sami vidíme neznamená, že nás do jisté míry šidí. Senzory našich strojů jsou podstatně citlivější na světelnost (jako noční tvorové) a zkrátka ,,vidí“ lépe.

No a do třetice všeho dobrého tady jsou dech beroucí fotografie září, které se bohužel nekonají každou noc. Musíte mít buď velké štěstí a nebo strávit na severu trochu delší dobu.

Příliš krátká návštěva

Jak už jsem zmínil výše. Na skutečně nevšední záře musíte mít buď velké štěstí, nebo strávit na severu delší čas. Kdo bude mít větší úspěšnost? Víkendový návštěvník a nebo např. člověk jako já, který žije za polárním kruhem a může polární záře pozorovat/fotit téměř každou noc? Hodně zřejmá odpověď, ale jaká je tedy ideální doba návštěvy?

Zatím jsem nezažil více než tři neúspěšné noci v řadě s nulovou aktivitou, či velmi špatným počasím. Pak jsou tady ještě záře a ZÁŘE. Doporučit ideální počet nocí je tak trochu loterie, kterou si netroufám odhadnout. Čím více, tím lépe.

Naplánujte si i jiné aktivity, prodlužte návštěvu jak jen to bude možné a na lov se vydávejte za nejpříznivějších podmínek. Nezapomeňte se zapojit do komunity na Facebooku.

Trpělivost bude důležitá

Nejsilnější část oválu se přežene někdy mezi devátou a jedenáctou hodinou večerní. Tohle je však jenom taková pomůcka, kdy očekávat nejvíc. Nejedná se však o žádné psané pravidlo. Občas máme parádní záře už třeba v 5 odpoledne. No někdy se zadaří vidět kouzlo večera až dlouho po půlnoci. Pokud jste v terénu a nic nevidíte tak ještě nevěste hlavu. Sledujte předpověď a trpělivě čekejte.

Nezapomeňte se pořádně obléct

Pro některé z nás samozřejmost a těm druhým potřeba připomenout. Bohužel se s tím často setkávám, že lidé dorazí na tour v teniskách a legínách. I za obyčejné oblečení si konkrétně na severu Norska dost připlatíte. To už raději zainvestujte do kvalitního oblečení např. zde.

Některé společnosti nabízejí v rámci tour zimní boty a zimní soupravu. Většinou se to však promítne i na ceně jednotlivých tour. Pokud se řadíte mezi zimomřivce, tak doporučuji vyrazit na tour s autobusem. Tam venku vás totiž nic teplejšího nečeká.

Rekordní minimum v Tromsø bylo doposud -18 stupňů celsia, kdežto průměr se pohybuje okolo -4,4. Docela teplo 350 km za polárním kruhem, že jo? To však pouze a díky Golfskému proudu. Směrem ke švédským a finským hranicím vás čeká bez problému i -35. Jak dlouho vydržíte v tomhle stát v teniskách? 🙂

Bez pojištění riskujete

Vidím to na denním pořádku. Lidé na ulicích padají jak kuželky. Já snad nikde jinde na světě neviděl tolik lidí o berlích a zpevněných v ortézách jako právě tady. Pokud tohle nechcete podceňovat, tak vám prozradím jak ušetřit na kvalitním cestovním pojištění tady.

Napsat komentář