Právě si prohlížíte 2021 v kostce – zápisky ze života

2021 v kostce – zápisky ze života

  • Rubriky příspěvkuOsobní

Taky máte pocit, že ten rok 2021 utekl nějak rychle? A stál vůbec za to? Žijeme v době uspěchané, jsme přehlcení informacemi a jednoduše zapomínáme na hodně krásného, co se nám v životech odehrálo. Paradoxně si často mnohem lépe pamatujeme negativní zkušenosti, než ty úsměvné. Proč o tom ale vlastně píšu? Najde si tohle téma u mě na blogu vůbec nějaké čtenáře? Řekněme, že si sepisuji 2021 v kostce zejména pro sebe. Původně jsem tohle vůbec nezamýšlel zveřejnit, ale na druhou stranu si říkám, že za každým příběhem se může skrývat jistá inspirace, nebo odrazující příklad.

Velké ambice

Začátek roku jsem odstartoval velice ambiciózně. A teď nemluvím o novoročních předsevzetích, ale velkých plánech. Tím největším plánem byl sólo přechod španělských Pyrenejí trasou GR 11. První měsíc v roce jsem si jako běžec začátečník nastavil za cíl uběhnout dohromady sto kilometrů a někde v průběhu i půlmaraton. Obojí dopadlo úspěšně. Mezitím jsem navíc stihl nachodit přes 200km po hřebenovkách Beskyd. Vlastně jsem celý leden (a i následující měsíce) nedělal nic jiného, než se chystal na svůj velkolepý přechod Pyrenejí v létě.

Ještě nikdy předtím jsem nepodniknul žádný vícedenní přechod hor, ale byl jsem natolik odhodlaný tuhle expedici zrealizovat, že jsem o tom mluvil zcela veřejně. Nastartoval díky tomu ambasadorství s TraveLight.cz, byl jsem hostem lokálních novin a snažil jsem se na tenhle počin upoutat pozornost. To jsem ještě netušil, že vše bude úplně jinak..

Skok do roku 2021
Skok do nového roku s jedním z mých nejbližších kamarádů

Začátek roku pozitivní

Jak moc bych si přál zmínit, že začátek roku byl pozitivní. Nikoliv však covid pozitivní. A co si budeme povídat. Koronáč nám zamával s velkou částí rodiny. Dostalo se to až do fáze, kdy se platilo cenou nejvyšší. Celou situaci jsem výrazně přehodnotil a přestal podceňovat… Já se z toho naštěstí zotavil relativně rychle. S některými z nás se to bohužel táhlo ještě i následující měsíce. Nový rok nezačal tedy vůbec dobře…

Beskydy Roamers

Po několika letech v zahraničí jsem se na nějakou chvíli vrátil zpátky do svého rodného Frenštátu pod Radhoštěm. V průběhu těchto let jsem znatelně vykolejil ze své osy a namířil svůj život úplně jiným směrem. Fotografování se rozhodně stalo mou nedílnou součástí. Začal jsem přes Instagram kontaktovat inspirativní fotografy z nedalekého okolí. Netrvalo dlouho abychom se konečně shledali i osobně. Nakonec se z nás, zcela cizích lidí, stala parta skvělých přátel a brázdili jsme Beskydy společně. Těsně před březnovým lockdownem jsme narychlo stihli otočit víkendový pobyt v Českém ráji. Tehdy jsem ještě vůbec netušil, jak moc mi tahle skvělá parta přiroste k srdci. Nemůžu se dočkat bando Beskydy Roamers, až se opět shledáme!

Hrad Kunetická hora 2021
Káva s Beskydy Roamers
Satinský vodopád, zima 2021

Tenerife (březen)

Pamatujete březen 2021? Ten měsíc, kdy jsme nemohli opustit ani náš okres? Přesně v tento moment jsem si řekl, že mizím. S mou spřízněnou duší a úžasnou kreslířkou Jančou jsme si vyřídili potřebné dokumenty k tomu, abychom mohli pláchnout ze země. Původně jsme si koupili extrémně levné letenky do Porta. Netrvalo však dlouho a let nám zrušili. Koupili jsme si tedy ještě levnější letenky na Mallorcu, která byla následována stejným scénářem. Nakonec jsem bez optání koupil letenky na Tenerife s tím, že to stejně zruší.. O pár dnů později jsme už vesele přistávali na Kanárech.

Vzhledem k tomu, že jsem stále trénoval na GR 11 a Janča byla na hory naladěná stejně jako já, jsme se shodli, že přejdeme pěšky Tenerife trasou GR 131. Celý přechod jsem zároveň i natáčel a níže si může shlédnout celé video.

Na konci měsíce se Janča musela vrátit a já zůstal na Tenerife sám. A jelikož jsem zde měl výbavu na spaní venku, tak jsem pokračoval v pěším cestování přes pohoří Anaga.

Playa de Antequera

Madeira (duben)

Situace v ČR se příliš nezlepšovala a já nakonec z Tenerife pokračoval sám na Madeiru. Byl jsem sbalený na lehko a připravený trekovat. Měl jsem předem naplánovaný sólo přechod ze západu na východ a považuji to za jedno z nejvýznamnějších dobrodružství mého dosavadního života. O celém přechodu jsem se rozepisoval více zde. Jelikož jsem neměl u sebe laptop, tak jsem trávil celé dva měsíce (Tenerife + Madeira) pouze s telefonem, kde jsem si po nocích psal zápisky z cest. Ve volnějších chvílích za přítomnosti Wi-Fi jsem hltal úspěšné cestovatelské blogy a nechal se inspirovat. Ano, zde se zrodila myšlenka začít s psaním výdělečného cestovatelského blogu.

Procházel jsem si jistou tvůrčí krizí a svůj čas na Madeiře jsem částečně bral jako detox od focení doprovázený omezeným časem stráveným na sociálních sítích. Nadchl jsem se psaním a snažil se v tom maximálně udržet. Po návratu domů jsem kompletně přehodnotil svůj původně fotografický/portfolio web a začal k tomu přistupovat primárně jako k cestovatelskému blogu.

Závěrem mého pobytu na Madeiře jsem se potkal s Honzou a Nikol, zlatými členy naši Beskydy Roamers bandy. Nechal jsem si přivézt dron, chytil druhý dech a našel s nimi opět vášeň pro fotografii. Děkuji 🙂

Fotoexpedice Madeira
Madeirská příroda 2021
Fotografie Fanal Madeira 2021

Vracím se domů..

Na Madeiře jsem netrpělivě sledoval jak se vyvíjí pandemie ve Španělsku. Byl jsem v kondici jako snad nikdy předtím a zcela nastartovaný vyrazit na přechod Pyrenejí. Jenže situace se vůbec nezlepšovala, horské chaty zavřené, možnost doplňování zásob po cestě velmi omezená, na horách stále hromada sněhu a já celou expedici začal úplně zpochybňovat. Tehdy jsem se proklínal, že jsem o tom vůbec mluvil veřejně.

Zároveň se mi mezitím naskytla zajímavá pracovní nabídka na léto ve vnitrozemí Islandu. V tento moment jsem byl s celým pyrenejským nápadem už úplně v pasti. Více než sám pro sebe jsem měl pocit, že už to musím dokončit alespoň pro ostatní. Takhle to není správně.. Takhle určitě ne! GR 11 počká a svět se nezhroutí. Vracím se domů zabalit se na Island… Koneckonců na konci léta to bude možná dávat mnohem větší smysl. No a když ne v 2021 tak třeba 2022 a nebo později. Však já si to jednou splním.

Slovensko (květen)

Těsně před odletem na Island jsem chtěl podniknout ještě alespoň jednu cestu za hranice. Volný čas se krátil a pandemie ve světe celou situaci rozhodně nezjednodušovala. Nenapadlo mě nic lepšího než sousední Slovensko. Mělo to však jeden háček… Cestování tam nebylo možné. Proto jsme se sebrali s kamarádem Benym a vyrazili stopem zkontrolovat jak se vlastně celá situace má.

Po dlouhé době jsem si také připomněl, jaké to je natáčet a stříhat. Proto se zde o této dobrodružné cestě za humna nebudu příliš rozepisovat a raději vás nasměruji přímo k hotovému videu 🙂

Island (červen-září)

Na Island jsem tentokrát přiletěl primárně sezóně a pracovně. Nejdříve jsem však musel povinně podstoupit pětidenní karanténu, kterou jsem si o dva týdny později zopakoval ještě jednou. Divili byste se, ale já byl za tu karanténu vážně rád. Intenzivně jsem tvořil obsah na tento blog, upravoval fotografie ze svatby mé mladší sestry (důvod karentény č.2), doháněl resty a také si stihnul zaslouženě i odpočinout.

Léto jsem strávil ve vnitrozemí v oblasti zvané Þórsmörk. Island mám procestovaný křížem krážem a tuhle oblast rozhodně řadím na přední příčky nejkrásnějších míst tohoto divokého ostrova. Rozhodně doporučuji přejít islandský trek Laugavegur 🙂 Pracoval jsem zde jako recepční a Instagram markeťák pro Volcano Huts. V rámci mého pracovního pobytu jsem měl ubytování a jídlo zadarmo tudíž jsem za celé léto neměl téměř žádné náklady na život.

A jak už to u sezónních prací bývá, tak jsem se snažil z toho vytřískat co nejvíce. Na recepci jsem trávil 210 až 250 hodin měsíčně, po práci jsem tvořil obsah na firemní Instagram a v tom malinkém zbytku volna jsem se snažil užívat si okolí a pracovat na svém blogu.

Laugavegur Marek Rybář
Laugavegur trek na Islandu
Fagradalsfjall aktivní sopka Island 2021

Vyhořel jsem

Po přečtení předchozího odstavce vás tohle nejspíš nepřekvapuje. Nikdy předtím jsem si ničím podobným neprošel a byl jsem nemile překvapený, jaké temno se dokáže skrývat hluboko v mysli. Prožíval jsem si psychické výkyvy jaké jsem doposud neznal, úplně jsem ztratil kondici a imunitu. Za normálních okolností velice vyrovnaný a zdravý člověk byl najednou křehký jako skořápka. V tomhle nastavení mysli a fyzické kondici jsem celý plán GR 11 úplně zahodil. Když si zpětně promítám celou situaci tak jsem byl vážně na dně. Přitom jsem jen sváděl vnitřní boj se svou hlavou a neměl dostatek odpočinku.

Koncem roku 2021 jsem přečetl knihu Proč spíme. Při psaní těchto řádků s nabytými znalosti z této knihy si říkám, že jsem byl vážně idiot, který si kvůli penězům dobrovolně ubíral na délce života. Tuhle knihu bych zařadil na seznam povinné četby!

V průběhu tohoto období jsem zároveň připravoval zájezd na Island se společností Worldee. Z osobních důvodu jsem celý trip nakonec úplně odpískal a žádný zájezd se tak nedostal ani na světlo světa. Zpětně mě to dost mrzí, protože jsem vždy toužil něco takového uskutečnit, ale tehdy jsem neměl příliš na vybranou. Tak snad někdy příště.

Vyhlídkový let Island 2021
Československá pilotka a kamarádka Lucia
Duhové hory z ptačí perspektivy
Duhové hory z vyhlídkového letadla

Norsko (říjen – konec roku)

Po několika letech odříkání a hledání výmluv jsem konečně zvednul zadek a odstěhoval se do Norska. Roky jsem toužil pracovat za polárním kruhem jako průvodce za polárními zářemi. Dnes můžu říct, že jsem si to konečně splnil. A co víc, živím se zde i jako fotograf.

Polární záře na severu Norska

Ještě předtím, než jsem si zde sehnal práci průvodce, jsem s mým skvělým kamarádem Benym vyrazil procestovat krásy Lofot. Nevím jestli jsem měl stále nějaké post-trauma z práce na Islandu, ale neměl jsem vůbec touhu psát a fotit. Tohle dobrodružství zůstane z velké části pouze jako vzpomínka.

Lofoty z ptačí perspektivy 2021
Norská příroda
Typicky červený domeček na Lofotech

Těsně před koncem roku mi cestu zkřížila rusko-španělská kráska Maria. Nemám nejmenší tušení kam nás vítr společně zavane, ale zakončení 2021 bylo rozhodně velice příjemné. Tak nějak tuším, že si tohle náhodné střetnutí ještě někdy najde prostor pro více slov na tomhle blogu 🙂

Lyngen Alps
Aurora Fjord Cabins
Ubytování u moře

2021 byl náročný, ale skvělý rok

Začátkem roku mi mamča oznámila, že mě podle horoskopu čeká v 2021 velká změna. Tehdy jsem se tomu pouze zasmál, protože na tyhle věci vůbec nevěřím. Jenže zpětně na tom vidím vlastně hodně pravdy.

Úspěchy

Díky pracovnímu maratónu na Islandu, vysokým platům v Norsku, investicím a několika vedlejších příjmů jsem v 2021 dosáhl výdělků o jakých se mi dříve jako beskydskému klukovi ani nesnilo. V druhé polovině roku jsem poprvé v životě překročil šesticifernou částku příjmu v Kč za jeden měsíc. Do konce roku se mi tohle podařilo ještě párkrát zopakovat.

Navázal jsem ambasadorství s Travelight a partnerství s několika dalšími firmami. V roce 2022 toho prásknu více.

Vypustil jsem do světa svůj historický první fotografický workshop na Madeiře. Ještě stále máme pár volných míst tak se přidejte 🙂

Doposud bylo pro mě focení pouze hobby. V 2021 se to však přehouplo a nyní mě to už z nezanedbatelné části živí. Pokračoval jsem v tom co mě baví aniž bych tlačil na pilu. O to více si toho cením!

Postavil se na vlastní nohy a kromě cestovatelských výprav jsem také sám vyrazil do vysněného Norska za zcela novým životem. Na Facebooku se často rozepisuji o těchto střípcích ze života. Byl bych moc vděčný, kdybyste se tam přidali jako sledující 🙂

Tento blog si během půl roku, kdy jsem se do toho vážně opřel, vydělal sám na sebe a ještě mi zůstalo na skromnou dovolenou. Nejsou to žádné závratné částky, ale těší mě to moc! O to víc, když už většina nových čtenářů přichází organicky z vyhledávání Google. Blog si žije vlastním životem, publikum se rozšiřuje a potenciál úspěšného blogu roste.

I přes velkou absenci na fotobankách se stal rok 2021 mým doposud nejvýdělečnějším. Pokud slyšíte termín fotobanky poprvé a láká vás ,,pasivní příjem“ ze svých fotografií a videí tak doporučuji přečíst si tento článek.

Úspěchů bylo podstatně více, nicméně na těchto pár bodů jsem nejvíce hrdý.

Neúspěchy

Pochopitelně GR 11. Jsem ambiciózní paličák a tohle byl můj největší cíl pro 2021. Moc rád bych si to v novém roce už konečně splnil, ale veřejně už nic raději slibovat nebudu. Hodně jsem sám sebe tímto zklamal.

Neuskutečněný zájezd na Island pod mým vedením v záštitu Worldee. Řešit tuhle situaci v době vyhoření jsem prostě nedokázal. Navíc se mi termín kryl s prací v Norsku a nešlo to sloučit. Tak třeba v 2022? Dejte mi vědět do komentářů, zda byste se semnou rádi vypravili v létě na Island 🙂

Poprvé v životě jsem skutečně vyhořel a snad si i prošel krizí středního věku? S tím druhým bodem si nejsem úplně tak jistý, ale jistě vím, že už si to nechci zopakovat.

Fuck upů bylo samozřejmě taky více, ale tyhle byly nejzásadnější..

Stokksness 2021
Poslední trip na Islandu v 2021

Jak vypadal váš rok 2021?

Upřímně mě dost překvapí, pokud to někdo z vás dočte až sem. Na druhou stranu jsem se poslední dobou hodně uzavřel na sítích a měl jsem opět potřebu se otevřít. Zkrátka mě nenapadlo lepší místo, kde to vypustit 🙂

A co vy? Jak vypadal váš rok 2021? Případně máte nějaké otázky k uvedeným poznámkám uvnitř článku? Inspirace na psaní není nikdy dost!

S přáním hezkého dne,
Marek

Napsat komentář

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Petra

    Krásné čtení, přeji hodně štěstí a úspěchů 🍀👍

    1. Marek Rybář

      Děkuji mockrát Petro 🙂