Polární záře: Jak na předpověď a pozorování?

Polární záře: Jak na předpověď a pozorování?

Spatřit polární záři na vlastní oči je sen mnoha lidí. S trochou štěstí a ve správný čas na správném místě se může tento sen stát velice silným zážitkem. Nechávat to na náhodě je samozřejmě taky možnost, ale v dnešním článku se Vám pokusím jednoduše a srozumitelně vysvětlit jak takovou záři můžete předpovědět a svou šanci na úspěch výrazně zvýšit. Kromě naprosté tmy, čisté oblohy a vysokého Kp indexu jsou tady i jiné a důležité faktory pro pozorování fenomenální Aurora Borealis.

Kp index není všechno!

,,Dneska je vysoké KPéčko… uvidíme záři!” Tohle je nejčastější omyl všech ,,lovců” polární záře. Dost často se totiž podaří spatřit dech beroucí záři například při předpovědi Kp2 kdežto v průběhu Kp5 nemusíte vidět vůbec nic. Jak je tohle tedy možné? Jak můžeme vidět na obrázku níže tak potenciál Kp indexu pouze geograficky znázorňuje kde bude možné polární záři spatřit. Dalo by se také říci, že Kp index je pro nás pouze předběžný odhad situace a jestli nějaká záře k vidění skutečně bude nám napoví až následující faktory.

kp index
https://www.auroratravelguide.com/aurora-information/scientific-facts/what-is-the-kp-aurora-index/

Solar wind speed

Česky rychlost solárního větru nám napoví hodně. Pokud se pohybujeme průměrně okolo rychlosti 350km/s a méně tak máme velmi malou šanci cokoliv vidět. V případě náhlého zrychlení nám příroda napovídá, že se něco chystá a tedy odborněji se solární osvětlení dostává skrz koronální díru do zemské atmosféry. Rychlost 400-500km/s už značí velkou šanci něco spatřit a cokoliv nad 500km/s v kombinací s čistou oblohou nám dává téměř jistotu. 

Poznámka: Polární záře umí zmizet stejně tak rychle jako se objevit. Není proto čas na otálení a v ideálním případě bychom měli být připravení na místě ještě dřív, než se něco objeví. Dost často jsou první momenty ty nejsilnější a postupně mizí. 

Interplanetary magnetic field

Nebo-li meziplanetární magnetické pole nám pozorování může zkomplikovat i v případě, že všechno ostatní nám pozitivně nahrává. Dalo by se tedy nazvat nepřítelem. Tohle magnetické pole má na měřítku dvě hodnoty. Mínusovou a plusovou. Jestliže nám ručička ukazuje záporné hodnoty tak je všechno správně a skutečně můžeme jít ven pozorovat polární záři. V případě, že je to však obráceně musíme počítat s tím, že polární záře může být stále pozorovatelná avšak dostaví se i s několika hodinovým zpožděním a výrazně slabší.

Faktorů je více..

Každopádně tyto 3 základní údaje nám bohatě postačí k tomu, abychom dokázali polární záři spolehlivě odhadnout. Další a velmi zásadní věc je počasí a lokalita. Zatažená obloha nám dokáže spolehlivě veškerou show  zahalit a nic neuvidíme. Je proto velmi důležité vyrazit na úspěšný ,,lov” za příznivého počasí. 

Čím více tmy tím lépe! Světelné znečištění z okolních měst nám dokáže občas taky pořádně zavařit. Zejména v případě slabé záře je tento problém opravdu velký. Mezitím co v centru města nepůjde spatřit vůbec nic na okraji už možná ano. V případě opravdu silných září je možnost pozorovat i z měst, každopádně pro silnější zážitek stále doporučuji vyhledávat místa s naprostou tmou.

Lidské oko vs. technologie

Vidět výrazně barevnou tancující oblohu je skutečně možné a běžné. Ovšem je zapotřebí pořádná dávka štěstí a polární záře musí být silná. Příkladem Kp5, solární vítr 650km/s, magnetické pole -5, čistá obloha a jsme na podobných výsledcích jako na přiložených fotografiích i vlastním okem. V opačném případě a tedy slabé polární záři můžeme vidět jenom lehce nazelenalou, nebo dokonce bílou připomínající obyčejné mraky. Za těchto situací nám displeje fotoaparátů ukážou skutečně víc než dokážeme sami vidět a je potřeba myslet i na tohle.

polární záře
Morley Lake, Kanada (podobně i okem)
polární záře
Laugarvatn, Island (okem téměř nepozorovatelná)
polární záře
Reykholt, Island (přisvítila i okolní krajinu)

Kde hledat předpoveď?

Serverů a aplikací je nespočet. Také záleží do jaké destinace se za pozorováním polární záře vydáte. Jako mobilní aplikace se mi osvědčila My Aurora Forecast (iOS, Android) která má dostatek základních informací. Navíc je světová a posílá do mobilu upozornění na základě GPS polohy. 

Dále sleduji tuhle světovou mapu (odkaz) která spolehlivě monitoruje intenzitu polární záře jak na severní tak i jižní polokouli. Podle intenzity zelené se dá docela pěkně odhadnout co se bude dít.

Aktuálně se nacházím na Islandu a jako nejspolehlivější zdroj předpovědi považuji webovou stránku https://auroraforecast.is

Na závěr...

Do budoucna bych rád podniknul fotografický workshop zaměřený právě na polární záře a krásy severských zemí. V případě, že byste se semnou rádi takového workshopu někdy zúčastnili, si můžete přihlásit můj newsletter a já se ozvu 🙂 

Děkuji mockrát za pozornost a hodně štěstí při lovu!

Marek Rybář

Autor

V roce 2016 jsem se vydal na cestu kolem světa. Tehdy jsem ještě netušil, že se cestování stane závislostí a tvorba vizuálního obsahu skrz fotoaparát bude nedílnou součástí mého života.
Marek Rybář

NEWSLETTER

Přihlaste se k mému newsletteru a už nikdy Vám neunikne žádná důležitá informace 🙂