You are currently viewing Levada das 25 fontes (PR 6) | Průvodce Madeira

Levada das 25 fontes (PR 6) | Průvodce Madeira

Levada das 25 fontes patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším levádám na ostrově Madeira. Kromě samotné levády vás na cestě čeká také několik dech beroucích vodopádů, úžasných výhledů, zvědavých sýkorek a také i občerstvení ve zdejší rádoby restauraci. Absolovat tento krásný trek nevyžaduje příliš velkou fyzickou zdatnost a jeví se jako ideální varianta i pro rodiny s dětmi.

Levada das 25 fontes (PR 6)- základní informace o trase

Následující informace vycházejí z turistické mapy.cz, jelikož jsem si na místě trasu sám neměřil. Přikládám i originální mapu, ze které čerpám info.

Trasu jsem zároveň lehce poupravil, aby se nejednalo pouze o návštěvu jednoho vodopádu a návrat stejnou cestou zpátky. Navíc tak navštívíte další dva vodopády a vrátíte se jinou cestou. Suma sumárum vás bude tohle zpestření stát pouhé 4 km v nohách navíc.

Vzdálenost

12,3 km

Trvání

6 h

Obtížnost

střední

Převýšení

1039 m

Jak se dostat na začátek trasy Levada das 25 fontes (PR 6)

Počáteční bod naleznete na náhorní plošině Paul da Serra. Stačí si jednoduše zadat do GPS návez treku – Levada das 25 fontes. Hned vedle silnice stojí neplacené parkoviště odkud budete sestupovat dolů do údolí.

Mezi zmíněným parkovištěm a restaurací dole v údolí jezdí soukromý minibus. Cestu si můžete za pár euro zkrátit, ale připravíte se tím však u kus krásné cesty.

Moje zkušenost na trase Levada das 25 fontes (PR 6)

S kamarády jsme se autem dovezli na místo určené. Pouhých pár desítek metrů od parkoviště se cesta rozděluje do dvou směrů. Varianta nalevo je oficiální trasa PR 6. Nás však zajímala ta napravo, vedoucí k ikonickému vodopádu Lagoa do Vento (PR 6.2). Cestou k němu jsme také prošli kolem strmé levády připomínající tak trochu tobogan. U tohohle místa se lidé často zastavují a fotí.

Od Lagoa do Vento jsme pokračovali k dalšímu vodopádu s názvem Risco. Tyhle dva kousky se od sebe nachází nanejvýš 300 metrů vzdušnou čárou, avšak cesta tudy nevede a musí se to celé obejít. V polovině této obchůzky se nachází restaurace Rabacal Nature Spot Cafe. Občerstvili jsme se zde obědem s kávou a vydali se dále k vodopádu Risco. Od rozcestí se jedná o rovnou a nenáročnou stezku.

Následně jsme se vrátili na rozcestník a vyrazili k poslednímu vodopádu, který nese stejný název jako celý tento trek – 25 fontes. V překladu se jedná o pětadvacet pramenů, nikoli vodopádů. Nemějte z názvu příliš velká očekávání. Dojdete prostě k dalšímu vodopádu. Jako příjemnou třešničku na dortu doporučuji skočit do vody a vychutnat si tenhle nevšední ,,bazén”.

Závěrem jsme si vyšlápli cestu zpátky k autu a tentokrát už oficiální trasou Levada das 25 fontes (PR6). A protože jedna fotografie vydá za tisíce slov, tak následně už není potřeba pokračovat v textu 🙂

Levada das 25 fontes na parkovišti
Na začátku trasy se okolo parkoviště běžně pasou krávy
Levada das 25 fontes Lagoa do Vento
Vydejte se první tímto směrem pokud chcete udělat okruh
Levada das 25 fontes výhledy
Leváda s výhledy
Levada das 25 fontes Madeira
Leváda aka tobogan
Cesta je krásná a udržováná
Vodopád Lagoa do Vento
Vodopád Lagoa do Vento
Vodopád Risco
Vodopád Risco
Levada das 25 fontes vodopád
Levada das 25 fontes

Přečtěte si také ostatní články o Madeiře

Chystáte se na Madeiru? Průvodce Madeira – Vše, co potřebujete vědět před cestou!
Nevídané dobrodružství: Sólo přechod Madeiry ze západu na východ
Vybavení na Madeiru: S čím jsem přešel pěšky ostrov?
Cestovní pojištění za polovinu: Cestovní pojištění AXA s 50% slevou! Jak získat slevu?
Další fotografie a videa z Madeiry naleznete na mém Instagramu a Facebooku.

Máte nějaké otázky ohledně Levada das 25 fontes?

Napadá vás ještě něco, co by stálo za zmínku ohledně tohoto treku na Madeiře? Podělte se prosím i s ostatními dole v komentářích. 

S přáním hezkého dne
Marek

Napsat komentář