Závislost na cestování? 12 příznaků jak to poznat!

Závislost na cestování? 12 příznaků jak to poznat!

  • Rubriky příspěvkuCestování

Závislost na cestování je vážná věc. A není divu, když pro většinu z nás je cestování jedna z těch nejlepších věcí na světě! Jak poznat jestli jsi závislý na cestování?

Najdeš se v některých z níže uvedených bodů? Pak vítej v našem světě. Ve světě zábavy, zážitků, osudových setkání, osobního rozvoje a nikdy nekončícího dobrodružství… Zabal si batoh, vyrážíme!

1. Sotva se vrátíš a už zase plánuješ další cestu

Znáš to.. vracíš se zpátky domů ze své natolik vytoužené cesty a rovnou přemýšlíš kam to bude příště. Už máš dokonce i nějakou představu což by nebylo až tak špatné, ale zrovna se spolucestující vedle tebe baví o nějaké destinaci s takovým nadšením, že tam chceš už i ty. V hlavě se ti neustále honí nějaká cesta a ty nevíš co dřív.

2. Skáčeš radostí, když kupuješ letenky

Nezáleží na tom jestli zrovna kupuješ letenku do míst po kterých dlouhá léta toužíš nebo ti právě v mailu přistála nějaká akční nabídka, které se jednoduše nedá odolat. Pokaždé se ti rozzáří oči a při stisknutí tlačítka ,,zaplatit” se ti vyplaví hormony štěstí. Prožíváš euforii, naléváš skleničku a slavíš jakoby se jednalo o nejdůležitější událost tvého života. Slavíš o to víc, když se ti podaří uloupnout nezvykle levnou letenku. Já hledám letenky tady!

3. Utrácíš většinu úspor za cestování

Jakožto ostřílený cestovatel už víš, že hmotné věci tě udělají šťastným pouze krátkodobě. Proto investuješ peníze tam, kde ti to dává větší smysl. DO SEBE! Ne nadarmo se říká, že cestování je jediná investice, která tě udělá bohatším. Peníze ani majetek si s sebou do hrobu přeci nevezmeš.

4. Tvé nejoblíbenější čtení jsou travel blogy a cestopisné knihy

Taky si občas říkáš jak je možné, že pouhá písmena tě dokážou přenést třeba i na druhou stranu zeměkoule? Neuvěřitelné, ale cestovatelské blogy nebo knihy tuhle funkci opravdu mají! Pokud zrovna nemáš co číst tak se mrkni třeba na tento seznam.

5. Peněženku nebo bankovní účet máš naplněný několika měnami

Dneska už kdejaká banka poskytuje možnost držet na účtu více měn zároveň. Jednou z těch nejoblíbenějších mezi cestovateli je například Revolutka. Ja sám Revolutku používám již dlouhá léta a nemůžu si dostatečně vynachválit. Běžný účet od své české banky používám jen zřídka.

Další oblíbenou variantou je česká karta Twisto. Stejně jako Revolut je vedení účtu zdarma a navíc dostaneš při registraci finanční bonus v hodnotě 300 Kč. No neber to 🙂

Prostředí aplikace Twisto mě velice baví a upřímně tomuto českému start-upu hodně fandím.

6. Nikdy nemáš úplně vybaleno

Protože neustále někde pendluješ, tak už víš, co stále potřebuješ mít v batohu. Přezůvky, cestovní pas, redukci do zásuvky… Tyhle cestovatelské esence prostě nemá smysl vybalovat a mají své trvalé místo v batohu.

7. Máš přátelé napříč celým světem

Na cestách potkáváš dobrodruhy stejné krevní skupiny a různých národností, protože vás všechny spojuje to jedno – závislost na cestování! Dost často sdílíte podobný směr a itinerář, vyhledáváte stejné kulturní či gastro zážitky a vzájemně si předáváte cenné informace společně s nezapomenutelnými příběhy. Navázat nová přátelství na cestách je extrémně jednoduché.  Pokud se ti daří i nadále udržovat tato přátelství, a třeba se také vzájemně navštěvovat, tak gratuluji – postupuješ na další cestovatelskou úroveň.

8. Ovládáš více jazyků

Protože máš přátele rozeseté napříč světem tak je určitě umíš pozdravit v jejich rodné řeči nebo třeba také poskládat i nějakou krátkou větu. Jazyky jsou zábava a vždycky je to skvělé téma k veselé konverzaci. Nehledě na to, že je opravdu pěkné a slušné držet si pravidlo 3P (pozdravit, poprosit a poděkovat). Při každé cestě do nové destinace ti tato tři základní slovíčka otevřou úplně nové dveře k místním. A jak se říká… Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Znáš onlinejazyky.cz ?

9. Tvůj šatník se skládá z převážně funkčního a lehkého prádla

V tomhle případě bych slovo cestovatel volně přeložil jako minimalistický úchyl. Už dávno víš, že těžký batoh je obtíž, že prádlo z umělých vláken více smrdí a pračka je vzácná komodita. Slovní spojení ,,minimalistický úchyl” jsem si připustil v momentě, kdy jsem si pořídil tento ultralehký ručník, který považuji za největší extrém své výbavy. Minimalismus se postupně stává stejnou závislostí jako cestování.

Máš taky své ultralehké úchylky? Vítej, příteli, vítej!

10. Vyspíš se kdekoliv

Vyspat se u cizích lidí na zemi, venku pod širákem nebo třeba na lavičce v letištní hale? Tak tohle patří mezi jedny z těch komfortnějších variant. Občas je prostě problém složit někde hlavu a není příliš na výběr. 
Jindy je zase velice důležité nabrat dostatek energie za každé příležitosti. Nekomfortní sedadlo v autobuse, vlaku či rameno spolucestujícího v letadle není na první dobrou ideálním místem pro spánek, ale únava si prostě nevybírá. Zvládneš to kdekoliv.

Reklamní vsuvka: za registraci u Airbnb dostaneš slušný finanční bonus na svůj první pobyt. A neboj.. nic tě to nebude stát! Pokud tě zajímá jak na levné ubytování, tak doporučuji přečíst tento článek.

11. Tvůj bucket list nikdy nekončí

Možná nemáš fyzický papír se seznamem přání, ale věřím, že v hlavě takový seznam věcí, které chceš zažít, určitě máš. O to víc věřím, že na tomto seznamu neustále přibývá něco nového. Mýlím se? 🙂

12. Domov pro tebe není místo, ale pocit

Kde je tvoje doma? Je to místo odkud pocházíš nebo místo kde ti je dobře? Předpokládám, že ,,doma” trávíš minimum času a neustále někam cestuješ. Dost možná cestuješ opakovaně do tvých oblíbených destinací kde ti je dobře. Cítíš se tam jako doma.

Co je vlastně doma?

Cestování je závislost!

V roce 2016 jsem se vydal na cestu kolem světa. O cestování jsem vždy básnil aniž bych měl nějakou zkušenost. V hlavě jsem si naplánoval odhadem tříletou cestu. Dnes, v roce 2021, stále cestuji a nemůžu přestat. Cestování mi obrátilo život naruby a to rozhodně k lepšímu. Na cestách dospívám, učím se novým věcem, nacházím sebe sama, sbírám nespočet zážitků a nových přátel, učím se minimalismu, udržitelnosti a zodpovědnosti vůči životnímu stylu a to nejdůležitější.. žiju! Kdybych mohl vrátit čas a udělat něco jinak, tak bych vyrazil dříve.
-Marek Rybář.

Napsat komentář